ZKZL rozdaje czujki czadu
![Na zdjęciu dwa czujniki czadu, jeden w opakowaniu, drugi bez, leżące na stole - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1016,216561,384452,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Oferta ZKZL skierowana jest do najemców mieszkań komunalnych, którzy ogrzewają mieszkania piecami węglowymi lub mają w domu gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Czujniki czadu można odebrać nieodpłatnie w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki lub w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta. Przed odbiorem wystarczy potwierdzić zamieszkanie w miejskim lokalu.
Razem z czujnikiem każdy z lokatorów otrzyma ulotkę, w której można znaleźć informacje o prawidłowym eksploatowaniu urządzeń grzewczych - tak, by zapewnić bezpieczeństwo w mieszkaniu. Coroczne serwisowanie kotłów gazowych, konserwacja pieca kaflowego, czy troska o drożność przewodów wentylacyjnych, to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale też niższe rachunki za ogrzewanie. Czujniki czadu są dodatkowym wsparciem - a dzięki działaniom edukacyjnym ZKZL, powinny znaleźć się już w każdym komunalnym "M", w którym nie ma centralnego ogrzewania.
Każdy z wydawanych czujników ma okres gwarancji, więc spółka zachęca wszystkich, którzy w poprzednich latach zgłosili się po jedno z takich urządzeń, żeby sprawdzili jego datę przydatności do użytku. Najemcy, którym skończyła się gwarancja, mogą wymienić czujnik na nowy. Z oferty mogą też skorzystać osoby, które wcześniej nie pobrały czujników.
Każdego roku z powodu zatrucia czadem umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji lokalu i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji. Wielkopolscy strażacy odnotowują w sezonie grzewczym kilkaset zdarzeń, których skutkiem są takie zatrucia.
Tlenek węgla nazywany jest "cichym zabójcą". Jest bardzo groźny, bo nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon. Niewielki czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. W ostatnich latach ZKZL wydał już blisko 2000 takich urządzeń.
ZKZL/AW
Zobacz również
![Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City Na zdjęciu mężczyzna trzymający telefon, na ekranie logo OK Poznań.](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-mezczyzna-trzymajacy-telefon-na-ekranie-logo-ok-pozna,pic1,1274,0,433623,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Jestem OK - podatki rozliczam w Poznaniu
![Komfortka w Zakładzie przy ulicy Mogileńskiej W pomieszczeniu sanitarnym jest złozona leżanka do przewijania osób z dodatkowymi potrzebami oraz jezdny podnośnik](/mim/smartcity/pictures/w-pomieszczeniu-sanitarnym-jest-zlozona-lezanka-do-przewijania-o,pic1,1274,0,434249,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Nowa "komfortka" w Poznaniu
![Podczas konferencji (18 lutego) można będzie wysłuchać wystąpienia Katarzyny Kruszki-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP Grafika jest zaproszeniem na konferencję ITPOK oraz na panel Katarzyny Kruszki-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP](/mim/smartcity/pictures/grafika-jest-zaproszeniem-na-konferencje-itpok-oraz-na-panel-kat,pic1,1274,0,434186,show2.jpg?_sst=1739447336765)
W Poznaniu spotkają się specjaliści od energii uzyskiwanej z przetwarzania odpadów
![Otwarcie pracowni bezpieczeństwa sieciowego w ZSŁ Na zdjęciu zaprezentowana jest nowa pracownia, widoczny jest ekran multimedialny oraz sprzęt komputerowy](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-zaprezentowana-jest-nowa-pracownia-widoczny-jest-ekra,pic1,1274,0,434180,show2.jpg?_sst=1739447336765)