Palatium Mieszka I wyróżnione w prestiżowym konkursie
![Galeria zdjęć przedstawia szklaną instalację przestrzenną wokół ceglanego kościoła. - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1016,216199,383633,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Kilkukrotnie nagradzana już ekspozycja reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy została ponownie dostrzeżona. Tym razem realizacja została wyróżniona w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii "Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku".
- Realizacja stanowi znakomity przykład wyeksponowania w przestrzeni miejskiej zarysu murów nieistniejących obiektów historycznych, będących świadectwem świetności początków Państwa Polskiego. Szczególnie intrygujące jest wykorzystanie w inwestycji nowoczesnego materiału w formie zielonego, artystycznego szkła, które stanowi kontrapunkt dla gotyckiej ceglanej architektury otoczenia i kamiennej posadzki placu. Pomimo zastosowania oszczędnych środków wyrazu, uzyskano czytelny przekaz historyczny i wysokie walory przestrzeni - uzasadnia werdykt jury.
Wyróżniony przez TUP obiekt to szklana instalacja otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. Przedstawia zarys siedziby pierwszego władcy Polski. Była to budowla z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny, a głównym projektantem jest Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją Tomasz Urbanowicz oraz Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.
Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrody w konkursie na najlepszą zagospodarowaną przestrzeń publiczną przyznaje od 2007 roku. Jego celem jest promocja najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. W ubiegłym roku urbaniści dostrzegli zmodernizowany rynek Łazarski, który otrzymał nagrodę w kategorii "Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna".
Więcej na temat 17. edycji konkursu można znaleźć na stronie TUP.
Tu wszystko się zaczęło
Ekspozycja reliktów palatium jest częścią projektu "Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu", realizowanego we współpracy Miasta Poznania z Archidiecezją Poznańską i Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Współfinansowano go z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Szklana instalacja na Ostrowie Tumskim jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro, a także zwyciężyła w konkursie lokalnego oddziału TUP na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce". Dostrzeżona została również w międzynarodowym konkursie za najlepszą realizację architektoniczną na świecie CODAawards 2022, w ramach którego wygrała w kategorii "Liturgical".
JZ
Zobacz również
![Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City Na zdjęciu mężczyzna trzymający telefon, na ekranie logo OK Poznań.](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-mezczyzna-trzymajacy-telefon-na-ekranie-logo-ok-pozna,pic1,1274,0,433623,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Jestem OK - podatki rozliczam w Poznaniu
![Komfortka w Zakładzie przy ulicy Mogileńskiej W pomieszczeniu sanitarnym jest złozona leżanka do przewijania osób z dodatkowymi potrzebami oraz jezdny podnośnik](/mim/smartcity/pictures/w-pomieszczeniu-sanitarnym-jest-zlozona-lezanka-do-przewijania-o,pic1,1274,0,434249,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Nowa "komfortka" w Poznaniu
![Podczas konferencji (18 lutego) można będzie wysłuchać wystąpienia Katarzyny Kruszki-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP Grafika jest zaproszeniem na konferencję ITPOK oraz na panel Katarzyny Kruszki-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP](/mim/smartcity/pictures/grafika-jest-zaproszeniem-na-konferencje-itpok-oraz-na-panel-kat,pic1,1274,0,434186,show2.jpg?_sst=1739447336765)
W Poznaniu spotkają się specjaliści od energii uzyskiwanej z przetwarzania odpadów
![Otwarcie pracowni bezpieczeństwa sieciowego w ZSŁ Na zdjęciu zaprezentowana jest nowa pracownia, widoczny jest ekran multimedialny oraz sprzęt komputerowy](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-zaprezentowana-jest-nowa-pracownia-widoczny-jest-ekra,pic1,1274,0,434180,show2.jpg?_sst=1739447336765)