105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie
![105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1016,219637,388816,show2.jpg&_sst=1.1739288352609)
Kulminacja środowych uroczystości - organizowanych przez samorząd województwa - miała miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. O godz. 16.40 - w historyczną godzinę wybuchu walk - tradycyjnie zabrzmiały syreny. Na minutę zatrzymały się tramwaje i autobusy. Uczestnicy odśpiewali hymn, podniesiono flagę państwową.
- Powstanie Wielkopolskie było nie tylko wspaniałym zwycięstwem militarnym i politycznym, ale również dowodem, że mieszkańcy naszego regionu ponad wszystko cenią sobie wolność. Był to niezwykły wyraz woli społeczeństwa, które chciało samo decydować o swoim losie. Poświęcenie i odwaga naszych przodków przyczyniły się do przyłączenia Wielkopolski do odradzającej się ojczyzny - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Pod monumentem wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także władz centralnych i samorządowych. Miasto reprezentowali Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania.
- Zwycięstwo stało się możliwe dzięki determinacji, konsekwencji i wysiłkowi całego ówczesnego społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce - zaznacza Marek Woźniak, marszałek województwa. - Pokolenia Wielkopolan marzyły o wolności, wspierały czyny powstańcze na ziemiach polskich pod zaborami. Z coraz większą jednak świadomością, że wymaga to szczególnych okoliczności i pełnej mobilizacji. Nie zmarnowano tego czasu - opierając się próbom wynaradawiania, budując społeczne więzi ponad stanowe i rozwijając najróżniejsze formy społecznej aktywności. Dziś nazwalibyśmy to budową społeczeństwa obywatelskiego.
Główne uroczystości rocznicowe poprzedziło złożenie wieńców na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich oraz Ignacego Jana Paderewskiego. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty składał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.
W ramach 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowano wiele wydarzeń, których celem było nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, ale też poszerzenie wiedzy na temat samego zrywu. Przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stanęło obozowisko powstańcze, gdzie na poznaniaków czekali rekonstruktorzy w mundurach z epoki oraz m.in. replika samolotu Fokker D.VII. W ramach rocznicowych wydarzeń odbył się również spacer śladami niepodległościowego zrywu. Z kolei na najmłodszych czekały warsztaty pt. "Historia plasteliną opowiedziana".
27 grudnia wstęp do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 był bezpłatny. Tego dnia zwiedzający mogli także w specjalnym atelier wykonać zdjęcie portretowe, m.in. w mundurze powstańczym i zachować je na pamiątkę.
Na pl. Kolegiackim można było wziąć udział w "Śpiewankach powstańczych". Na scenie pojawiło się ok. 40 artystów - soliści oraz instrumentaliści z Teatru Muzycznego, Teatru Polskiego oraz Chór Poznańczyków, w skład którego wszedł przede wszystkim chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale dołączyć mógł każdy. W rocznicę wybuchu powstania poznaniacy i poznanianki mogli również zwiedzić Kopiec Wolności.
Dzień wcześniej można było podziwiać inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na Dworzec Letni, a także przejechać się zabytkowym pociągiem.
Powstanie Wielkopolskie świętowane jest nie tylko w regionie. 28 grudnia w Warszawie odbędzie się przemarsz ulicami stolicy. Radosny, pełen powstańczych flag i emblematów korowód zakończy się na placu Marszałka J. Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty.
Po raz pierwszy w historii ulice stolicy oraz Grób Nieznanego Żołnierza zostaną ozdobione powstańczymi flagami. Wcześniej w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się msza święta.
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na miejskiej stronie poznan.pl uruchomiono specjalny portal poświęcony bohaterskiemu zrywowi. Mieszkańcy mogą tam znaleźć m.in. wiele ciekawostek historycznych, archiwalne zdjęcia, biografie bohaterów powstania, a take zapowiedzi wydarzeń rocznicowych. Strona dostępna jest pod adresem: www.poznan.pl/powstanie.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju.
JZ
Zobacz również
![Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City Na zdjęciu mężczyzna trzymający telefon, na ekranie logo OK Poznań.](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-mezczyzna-trzymajacy-telefon-na-ekranie-logo-ok-pozna,pic1,1274,0,433623,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)
Jestem OK - podatki rozliczam w Poznaniu
![PCSS dołącza do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej / fot. PCSS Cztery flagi obok siebie, na przemian stoi biało-czerwona flaga Polski oraz granatowa flaga UE z zółtymi gwiazdkami. Obok jasno-niebieski prostokąt z napisem: "PCSS partnerem Polskiej prezydecji w Radze Unii Europejskiej".](/mim/smartcity/pictures/cztery-flagi-obok-siebie-na-przemian-stoi-bialo-czerwona-flaga-p,pic1,1274,0,433961,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)
PCSS wspiera prosty język w Radzie UE
![Komunikat Zdjęcie przedstawia domy jednorodzinne i gęsty dym unoszący się z kominów](/mim/smartcity/pictures/zdjecie-przedstawia-domy-jednorodzinne-i-gesty-dym-unoszacy-sie-,pic1,1274,0,433628,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)
Zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami, dla posiadających inne ekologiczne źródło ciepła!
![Operatorzy monitoringu miejskiego w Poznaniu mają do dyspozycji 1493 cyfrowe kamery Zdjęcie przedstawia kamerę monitoringu miejskiego.](/mim/smartcity/pictures/zdjecie-przedstawia-kamere-monitoringu-miejskiego,pic1,1274,0,433626,show2.jpg?_sst=1.1739288352609)