PCSS wspiera prosty język w Radzie UE

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozpoczęło współpracę z Polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Oznacza to, że partner miasta, dzięki któremu wprowadziliśmy prosty język do codziennej komunikacji urzędniczej, rozszerzy swoje działania wspierając Polską prezydencję przez najbliższe 6 miesięcy.  

Cztery flagi obok siebie, na przemian stoi biało-czerwona flaga Polski oraz granatowa flaga UE z zółtymi gwiazdkami. Obok jasno-niebieski prostokąt z napisem: "PCSS partnerem Polskiej prezydecji w Radze Unii Europejskiej". - grafika artykułu
PCSS dołącza do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej / fot. PCSS

Polska prezydencja w Radzie UE

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jej głównym zadaniem jest to, aby zapewnić otwartą, profesjonalną, prostą i niezawodną komunikację. Polska prezydencja stawia na to, aby obywatele, media i interesariusze uzyskali lepszy dostęp do informacji na temat przygotowań i sprawowania polskiego przewodnictwa w Radzie UE.  

Mottem przewodnim polskiej prezydencji jest "Bezpieczeństwo, Europo!", które opiera się na siedmiu filarach:  

  • zdolność do obrony,
  • ochrona ludzi i granic,
  • odporność na obcą ingerencję i dezinformację, 
  • zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej, 
  • transformacja energetyczna, 
  • konkurencyjne i odporne rolnictwo, 
  • bezpieczeństwo zdrowotne.

Rola PCSS-u  

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zostało zaproszone do współpracy w zwiększaniu dostępności i zrozumienia informacji. PCSS zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem innowacyjnych technologii oraz narzędzi, które ten cel mogą osiągnąć.  

Jednym z takich narzędzi jest Proste Pismo, które powstało we współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Narzędzie już od zeszłego roku przyczynia się do poprawienia komunikacji między urzędem a mieszkańcami i mieszkankami Poznania. 

Moduł Sztucznej Inteligencji 

Jedną z najważniejszych funkcjonalności narzędzia jest Moduł AI, który wykorzystuje polski model językowy Bielik. Został on opracowany przez Fundację SpeakLeash we współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.  

Model został stworzony z myślą o przetwarzaniu i generowaniu tekstów w języku polskim, a teraz wpiera upraszczanie treści publikowanych na stronie Polskiej prezydencji w Radzie UE. 

Serdecznie gratulujemy PCSS-owi dołączenia do działań Polskiej prezydencji w UE i mamy nadzieję, że ta współpraca przyczyni się do wprowadzania prostej i bezpiecznej komunikacji.