Na pomysł, żeby stworzyć taką olimpiadę,wpadła pani Danuta Kobzdej, prezes zarządu Fundacji Centrum Solidarności. Po Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach przyjechaliśmy do Poznania. To historia waszego miasta, szczególnie Czerwca "56 przywiodła nas tutaj- wyjaśniała pani Kobzdej. Ten zryw był bardzo heroiczny, ale też tragiczny. Na trwałe wpisał się w historię Polski. Swoją obecnością chcieliśmy również zaznaczyć wkład Wielkopolski w walkę z komunizmem w czasie całego okresu powojennego.
Podczas piątkowej gali w Sali Ziemi na MTP wszystkim finalistom pogratulował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Dziękuję młodzieży, która zdecydowała się wziąć udział w tej olimpiadzie, a także ich nauczycielom, wychowawcom i organizatorom konkursu. Popularyzowanie tej istotnej części naszej historii, która w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce, jest bardzo ważna. Z tamtego okresu należy wyciągać wnioski - aby mieć świadomość, że wolność i niepodległość, nie są dane raz na zawsze - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Gratuluję wszystkim uczestnikom olimpiady. Jeśli będziecie mieli chwilę wolnego czasu, to po dzisiejszym finale zapraszam na spacer po centrum miasta, gdzie można zobaczyć na przykład pomnik Poznańskiego Czerwca "56 - dodał zastępca prezydenta.
Konkurs sprawdzał wiedzę historyczną z lat 1970 - 1990. Był skierowany do uczniów drugich klas liceum i trzecich klas technikum. Po części szkolnej i wojewódzkiej uczniowie brali udział w trzydniowej wizycie studyjnej w Gdańsku. Na podium stanęły także, poza drużyną z lubelskiego, zespoły z województwa mazowieckiego i małopolskiego. Zwycięzcy Olimpiady dostali promesy indeksów na studia stacjonarne kilku znakomitych uniwersytetów. Dodatkowo laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrodami pieniężnymi oraz publikacjami IPN zostali uhonorowani też nauczyciele laureatów. Do ich szkół trafią natomiast statuetki. W tym roku współorganizatorami finału są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, CDN Leszno, Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Uroczystą galę poprzedził koncert Ambasadora muzycznego Olimpiady - zespołu Audiofeels.
Czy warto było wziąć udział wtym konkursie? -zastanawiali się Piotr i Karolina z województwa lubuskiego, którzy nie zdobyli żadnego z zaszczytnych trzech pierwszych miejsc. Warto! Spotkaliśmy sporo fajnych, ciekawych, otwartych osób, na dodatek warsztaty filmowe w Gdańsku były zupełnie nowym i niepowtarzalnym przeżyciem. My w trójkę poznaliśmy się w pociągu, gdy jechaliśmy do Gdańska na wizytę studyjną prawie sześć godzin i pod koniec tej podróży wiedzieliśmy już o sobie wszystko. Nowe, cenne znajomości to olbrzymia wartość tej Olimpiady.
AJ, AM
Zobacz również

Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych

V edycji wiosennego konkursu pt."Wiosna oczami dzieci"

Młodzież uczciła rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego
