Handel uliczny

Uliczny handel wiąże się z sezonową sprzedażą owoców. Najczęściej chodzi o sprzedaż truskawek, malin, borówek, czereśni czy wiśni, ale nie tylko. Sezonowa sprzedaż kwiatów, ryb czy pirotechniki, to też często handel uliczny. Stoiska ustawiane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych. Każda osoba, która taką działalność chce prowadzić, musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- miejsce handlu wyznacza właściciel terenu i wystawia stosowne pozwolenie (np. na ustawienie stoiska na Moście Teatralnym zgodę wraz z mapką sytuacyjną wystawia ZDM),
- każdy właściciel stoiska musi posiadać zezwolenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- oferowany towar musi mieć w widocznym miejscu cenę,
- jeżeli towar jest ważony to wagi, jak i odważniki, muszą posiadać znaki aktualnej legalizacji. Szkolenia strażników z zakresu kontroli wag i odważników prowadzone są przez pracowników Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu. Wspólnie także prowadzimy czynności kontrolne,
- po zakończonej pracy należy zadbać o porządek zajmowanego miejsca.
Wymienione zasady podlegają sprawdzeniu przez strażników miejskich. Za stwierdzone uchybienia strażnik może ukarać mandatami do 500 zł.
Handel uliczny w liczbach, w 2021 roku:
- 158 osób ukaranych za prowadzenie handlu bez zezwolenia zarządcy terenu,
- 190 osób ukaranych za brak zezwolenia na sprzedaż,
- 63 osoby ukarane za brak legalizacji urządzeń wagowych.
Załączone zdjęcia - kontrola przestrzegania zasad podczas prowadzenia sprzedaży ze stoiska zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Polnej. Strażnik rejonowy Referatu Grunwald nie miał żadnych zastrzeżeń (foto SMMP).
Zobacz również

Majówka coraz bliżej

Plakaty wyborcze

Wielkanoc 2025
