Należy pamiętać, że materiały wyborcze objęte są ochroną prawną.
Zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu wykroczeń, umyślne uszkadzanie, usuwanie lub uniemożliwianie zapoznania się z ogłoszeniami publicznymi podlega karze aresztu albo grzywny.
Kodeks wyborczy - art. 109 § 1. "Materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej."
Art. 497 § 1. Kodeks wyborczy "Kto, w związku z wyborami, uszkadza, usuwa, zamalowuje, zakrywa lub w inny sposób czyni nieczytelnym obwieszczenie, plakat lub hasło wyborcze podlega karze grzywny do 5 000 złotych."
Oznacza to, że banerów wyborczych nie można niszczyć ani usuwać z przestrzeni publicznej. Te powieszone niezgodnie z przepisami należy zgłaszać do komitetu wyborczego odpowiedzialnego za dany plakat.
Jeżeli plakat wyborczy zostanie umieszczony w takim miejscu, w którym zagraża to bezpieczeństwu ludzi, uprawnionym do jego zdjęcia jest policjant lub strażnik miejski. Za każdym razem o takiej sytuacji powiadamiamy pełnomocnika odpowiedniego komitetu wyborczego.
Usuwanie plakatów po zakończonych wyborach.
Plakaty powinny zniknąć z przestrzeni publicznej w terminie 30 dni po dniu wyborów. Wszystkie plakaty i hasła wyborcze, które zostały umieszczone na infrastrukturze nie przeznaczonej do plakatowania (np. lampy oświetleniowe, balustrady drogowe) także muszą zostać uprzątnięte. Jeśli tak się nie stanie, plakaty sprzątają służby miejskie na koszt komitetu wyborczego.
Zobacz również

Wielkanoc 2025

Monitoring- podsumowanie działań dwóch tygodni kwietnia

Czas na grilla
