Innowacyjna młodzież i ich projekty - podsumowanie projektu "Innovators of Tomorrow"
Finałowa konferencja wraz z prezentacjami
Konferencja zaczęła się podsumowaniem całego projektu. Agata Daleszyńska-Slater z Polish Blokchain, która poprowadziła całość wydarzenia, na wstępie podziękowała uczennicom i uczniom, partnerom projektu oraz gościom za przybycie. Następnie prowadząca, opowiedziała o celach przyświecających organizatorom i wyzwaniach z jakimi musieli się zmierzyć, tworząc inicjatywę dla młodzieży licealnej.
W dalszej części, eksperci i ekspertki oraz mentorzy i mentorki wystąpili z krótkimi prezentacjami. Katarzyna Kowalska z KIR Fundacji Cyberium opowiedziała o przedsiębiorczym programowaniu sukcesu, Jakub Boczkowski z Franklin Templeton wyjaśnił, dlaczego firma inwestycyjna, tak mocno interesuje się innowacjami, które określił inwestycją. Po tej prelekcji na scenę wkroczyli uczniowie i uczennice. Jako pierwszy zaprezentował się zespół z XVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles de Gaulle'a z prezentacją "What's the country", czyli wyszukiwarki krajów pod kątem wyjazdu krótko bądź długoterminowego, zaprojektowanej w wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zaraz po nich, projekt "Ghost pay", czyli aplikację do wymiany kryptowalut przedstawili uczniowie z Techni Schools Lublin. Ostanim pitchem tej części programu było "Lily Skin", zaprezentowane przez uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego Fundacji Ekos ze Swarzędza. Aplikacja ta ma posłużyć w dopasowaniu pielęgnacji i kosmetyków do rodzaju skóry, zbadanej przy użyciu sztucznej inteligencji.
Drugą część konferencji rozpoczęło wystąpienie uczniów z tego samego liceum. Zespół przedstawił "Free your ears", czyli rozwiązania zaprojektowanego przy użyciu AI, które ma wyłączać funkcje urządzeń (konkretnie: funkcje wydające dźwięki) w momencie przechodzenia osoby użytkującej w stan snu. Ostatnia drużyna ze swarzędzkiego liceum zaprezentowała "bClose", czyli aplikację matchującą ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach w pobliskim obszarze. "Helpy" to projekt, który zwraca uwagę na kryzys zdrowia psychicznego. Uczennice i uczniowie z 38 Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu przedstawili chatbota, który rozmawiałby z osobami użytkującymi aplikację. Na sam koniec uczniowie z Zespołu Szkół nr. 2 w Mińsku Mazowieckim połączyli się online i zaprezentowali "Lifly", czyli aplikację pokazującą stan powietrza w czasie rzeczywistym (informacje pochodzące z sensorów IoT). Po obradach jury, na wyniki trzeba było jeszcze poczekać.
W budowaniu napięcia pomogły wystąpienia kolejnych ekspertów i ekspertek. Agnieszka Gawęcka-Kopytko z Tauron opowiedziała o innowacyjnych rozwiązaniach w branży energetycznej, Agata Fit z zondacrypto podzieliła się swoją wiedzą na temat możliwości budowania kariery w dynamicznie rozwijającej się branży kryptowalut, a Małgorzata Skorupa z Silesian Startup Foundation opowiedziała o swojej inspirującej drodze zawodowej. Ogłoszenie wyników poprzedziły jeszcze wystąpienia Mateusza Szymańskiego z Huge Thing o startupowej drodze oraz Rafała Słoniewskiego z firmy Intel o roli inżyniera w biznesie. Następnie nadszedł moment, na który wszyscy czekali - ogłoszenie wyników. Wyróżnienie otrzymał projekt "Free Your Ears", na najniższym stopniu podium uplasowało się "Helpy", drugie miejsce przypadło "Lily Skin", a zwyciężył "Ghost Pay".
Główną nagrodą dla czterech nagrodzonych projektów jest udział w międzynarodowej Konferencji Tech of Tomorrow, która odbędzie się w marcu 2025 roku oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów międzynarodowemu audytorium.
- Zapraszam Was na największą innowacyjną konferencję technologiczną w Europie Środkowo-Wschodniej! - powiedział Marcin Rzetecki, Prezes Polish Blockchain Association
Nagrodzone zespoły zostały również zaproszone do Gdańska do siedziby firmy Intel, która ufundowała komputery dla pierwszych trzech zespołów oraz do poznańskiej siedziby firmy Franklin Templeton gdzie odbędą jednodniowe staże zawodowe. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymali również gadżety Smart City Poznań. Projekt Innovators of Tomorrow został objęty patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.
Innovators of Tomorrow - o projekcie
Projekt składał się z cyklu lekcji, podczas których młodzież licealna została wyposażona w wiedzę o nowych technologiach i przedsiębiorczości oraz zaprezentowano im ścieżki, jak przekuć innowacyjny pomysł w życie, od teorii do praktyki. Celem inicjatywy było zaangażowanie młodych innowatorów i innowatorek w rozwój ich przedsiębiorczości, kreatywności oraz zdolności przywódczych. Podczas cyklu szkoleniowego, uczestniczki i uczestnicy dowiedzieli się o tym jak funkcjonuje inteligentne miasto na przykładzie Smart City Poznań, dostali możliwość zainspirowania się, czym są nowe technologie, takie jak blockchain, Internet Rzeczy, czy sztuczna inteligencja, poznali także różnice między automatyzacją, a generatywną sztuczną inteligencją. Jednym z celów programu był także rozwój umiejętności miękkich uczennic i uczniów, udowadniając, że IT może być dla wszystkich, niekoniecznie jedynie dla osób z wykształceniem technicznym i o umysłach ścisłych.
MR