Na poznańskich cmentarzach znajdują się punkty wymiany zniczy

Zbliżają się jedne z ważniejszych dla Polaków świąt - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Poznańskie nekropolie w najbliższych dniach zapełnią się milionami sztuk zniczy, kwiatów i innego rodzaju ozdób. Gdy spełnią swoją rolę, staną się odpadami. Wyjaśniamy jak prawidłowo z nimi postępować.

Na zdjęciu widok alejki cmentarza w jesiennej odsłonie. Na uporządkowanych nagrobkach stoją kwiaty i znicze. Nie ma ludzi - grafika artykułu
O prawidłowej segregacji odpadów warto pamiętać zawsze, nawet przy okazji takich świąt, jak to 1 listopada

O prawidłowej segregacji odpadów warto pamiętać zawsze, nawet przy okazji takich świąt, jak to 1 listopada. Dlatego zachęcamy do skorzystania z punktów wymiany zniczy. To bardzo ważne działanie w chronieniu środowiska. Szklane znicze są zrobione z materiału, który niestety nie podlega recyklingowi jak butelki czy słoiki, dlatego wykorzystanie pełnowartościowych szklanych osłon sprzyja zmniejszeniu masy wytwarzanych odpadów.

Punkt wymiany zniczy

Na poznańskich cmentarzach funkcjonują punkty, w których można udostępniać innym osobom niezniszczone szklane znicze. Przed ich pozostawieniem należy usunąć plastikowy wkład. Każda nekropolia ma kilka takich punktów. Regały są zlokalizowane przy wypożyczalniach sprzętu ogrodowego, przy wejściach oraz w okolicy głównych ciągów komunikacyjnych. Są oznaczone specjalnymi tablicami.

Punkt wymiany zniczy funkcjonuje na zasadzie dobrowolności. Nie pobierane są opłaty za zostawienie osłon, ale również można je pobierać bez dodatkowych kosztów.

Co zrobić ze zużytymi ozdobami

Szklane znicze to jednak niejedyne pozostałości po listopadowym święcie. Z pewnością powstaną odpady, które należy odpowiednio zagospodarować. Jak prawidłowo z nimi postępować wyjaśniamy poniżej.

  • odpady zmieszane (czarny pojemnik) - tu powinny trafić: plastikowe wkłady do zniczy, sztuczne kwiaty i wstążki, znicze ceramiczne, doniczki po kwiatach, uszkodzone szklane znicze - te odpady trafią do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych jako paliwo alternatywne;
  • elektroodpady - ozdoby i znicze na baterie powinny trafić na Gratowiska, do specjalnych pojemników, albo do punktów odbioru elektroodpadów, pamiętajmy, by baterie wyrzucić osobno do przeznaczonych na nie pojemników;
  • bioodpady - tu wrzucamy: rośliny doniczkowe, kwiaty cięte i trawę (uwaga! wrzucamy je bez ziemi i bez doniczek) - staną się składnikiem kompostu;

Wyszukiwarka kwater i grobów

Przypominamy, że w Systemie Informacji Przestrzennej Miasta Poznania funkcjonuje wyszukiwarka zawierająca zestawienie osób zmarłych i lokalizację grobów. To narzędzie, które pozwala na szybkie zlokalizowanie i dotarcie do miejsca spoczynku osób bliskich.

Można też skorzystać z modułu (wyszukiwarki cmentarnej), który jest dostępny w Smart City Poznań, bezpłatnej miejskiej aplikacji dostępnej w sklepach Google Play (systemy Android) i App Store (system iOS).