Debata i promocja nowego tomu "Kroniki Miasta Poznania"

"Dla złych był jako bicz boży, a dla dobrych - dobry, a potomne pokolenia nazwały go: Chrobry" - tymi słowami wstępu rozpoczyna się pierwszy tegoroczny numer "Kroniki Miasta Poznania", poświęcony właśnie pierwszemu królowi Polski. Uroczysta premiera tomu odbędzie się w środę 16 kwietnia w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przy ul. Mielżyńskiego. Poprzedzi ją debata historyków i archeologów. 

Zdjęcie przedstawia książkę z kolorowa okładką. Widnieje na niej wizerunek Bolesława Chrobrego w koronie ułożony z puzzli. - grafika artykułu
Promocja nowego tomu "Kroniki Miasta Poznania" poświęconej Bolesławowi Chrobremu odbędzie się w środę 16 kwietnia

O pierwszym królu Polski, zwłaszcza o ostatnich latach jego życia, niewiele wiadomo. Jak podkreślają autorzy wydanej właśnie publikacji, jeden epizod rozbłyska jednak w mrokach dziejów. To dokonana tuż przed śmiercią w 1025 r. koronacja. Od tamtej chwili mija 1000 lat.

- Poświęcona Chrobremu "Kronika" ukazała się, by uczcić ten godny jubileusz. Pierwsza część tomu przybliża postać Bolesława Wielkiego i jego epokę, wyjaśniając niektóre pojęcia, pokazuje Polskę i Poznań tamtych czasów, a wreszcie i pamiętne wydarzenie - koronację, która najprawdopodobniej odbyła się w naszym mieście. Kolejne dwa bloki tekstów prezentują pamięć o tym wielkim władcy - trwającą do dziś - tłumaczy Anna Olsztyn-Patyk, sekretarz redakcji czasopisma.

Promocja nowego tomu "Kroniki Miasta Poznania" poświęconej Bolesławowi Chrobremu odbędzie się w środę 16 kwietnia o godz. 16 w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przy ul. Mielżyńskiego 27/29. Na uczestników spotkania czekają egzemplarze w promocyjnej cenie.

Wspomniane wydarzenie poprzedzi debata pod hasłem "Bolesław Chrobry i Mieszko II Lambert - królowie pobożni?", która rozpocznie się w tym samym miejscu o godz. 14. Wezmą w niej udział historycy i archeolodzy oraz członkowie studenckich kół naukowych. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

O "Kronice" 

"Kronika Miasta Poznania" to kwartalnik wydawany od 1923 r. Jest jednym z najstarszych, o ile nie najstarszym pismem regionalistyczno-historycznym w Polsce. Inicjatorem jej powstania był Zygmunt Zalewski, kierownik Poznańskiego Urzędu Statystycznego i wiceprezydent Poznania. Pierwotnie "Kronika" ukazywała się jako miesięcznik, a od 1927 r. stała się periodykiem publikowanym kwartalnie, i tak jest do dziś. Od 1990 r. zaczęto nadawać poszczególnym numerom monograficzny charakter. Oznacza to, że każde wydanie jest skoncentrowane na wybranym zagadnieniu. 

Pismo łączy problematykę stricte lokalną oraz zagadnienia historyczne. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy poznańskiego środowiska naukowego, stanowiącego główne zaplecze "Kroniki", z pracownikami miejskich instytucji kultury, przedstawicielami społeczności lokalnych, kronikarzami czy autorami wspomnień. I choć w publikacji dominuje tematyka szeroko rozumianych nauk historycznych (historia, historia sztuki, archeologia, archiwistyka, muzealnictwo), to poszczególne numery mają zazwyczaj charakter interdyscyplinarny. Zawierają m.in. teksty socjologiczne, z zakresu geografii społecznej, politologii, urbanistyki, językoznawstwa czy teatrologii.

Więcej informacji na temat "Kroniki Miasta Poznania" znajduje się na wortalu Wydawnictwa Miejskiego Posnania

AJ