Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę

Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak działało i wyglądało nasze państwo ponad tysiąc lat temu, mogą odwiedzić Muzeum Archeologiczne. Właśnie otwarto tam wystawę "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę". To pierwsza odsłona projektu. W planach są też inne atrakcje związane z rocznicą koronacji pierwszego króla Polski.  

Zdjęcie przedstawia wnętrze muzeum. Widać na nim między innymi tablicę z informacją o wystawie oraz figurę króla. W tle znajdują się kasy i ławki. - grafika artykułu
Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak działało i wyglądało nasze państwo ponad tysiąc lat temu, mogą odwiedzić Muzeum Archeologiczne. Właśnie otwarto tam wystawę "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę".

Wystawa w poznańskim Muzeum Archeologicznym, mieszczącym się w Pałacu Górków przy ul. Wodnej 27, stanowi opowieść o państwie Bolesława Chrobrego. Jest osnuta wokół wybranych zabytków, związanych z religią, kulturą, obyczajowością, gospodarką, obowiązującym prawem czy organizacją sił zbrojnych. Opisy poszczególnych przedmiotów dostępne są również w alfabecie Braille'a. 

Ekspozycja znajduje się w sali wystaw czasowych na parterze budynku. Towarzyszy jej punkt edukacyjny, działający na dziedzińcu. Zwiedzający mogą tam oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego (np. uzbrojenia czy ozdób).

Aby odwiedzić wystawę, należy posiadać bilet wstępu uprawniający do zwiedzenia muzeum. W soboty wejście na wszystkie ekspozycje jest darmowe.

Przenosimy się na Ostrów Tumski

Ekspozycja w Pałacu Górków to pierwsza odsłona projektu. Z okazji obchodów milenium pierwszej polskiej koronacji Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci przygotowały jeszcze dwie wystawy, a także inne wydarzenia. 

Od 17 czerwca (daty upamiętniającej śmierć pierwszego króla i jego pochówek w poznańskiej katedrze) na Ostrowie Tumskim będzie można zobaczyć kolejne części wystawy "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę". Ekspozycja w kościele pw. Najświętszej Marii Panny poświęcona będzie grodowi poznańskiemu jako prawdopodobnemu miejscu narodzin pierwszego króla oraz jego wiecznego spoczynku w tamtejszej katedrze. Przygotowane plansze stanowić będą uzupełnienie prezentowanych już reliktów palatium i kaplicy pałacowej, a także kamiennego tronu piastowskiego, wmurowanego w ścianę gotyckiej świątyni. Przedstawiona będzie również droga Chrobrego do korony oraz losy jego następców, a także dzieje grobowca pierwszego króla Polski. Wystawa wzbogacona będzie w liczne odnośniki wirtualne do wizualizacji wyspy i tamtejszych budowli sprzed 1000 lat. Zwiedzający będą mogli pobrać specjalną aplikację, pozwalającą na podróż w czasie i zapoznanie się z odkrytymi na wyspie zabytkami. 

To właśnie w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w poniedziałek, 14 kwietnia odbyła się także msza św. z okazji rocznicy narodzin i chrztu Bolesława Chrobrego, odprawiona przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, administratora apostolskiego Archidiecezji Poznańskiej.

Trzecią część wystawy stanowić będzie nowoczesna ekspozycja zachęcająca do poznania aktualnych wyników badań prowadzonych na Ostrowie Tumskim oraz studiów nad początkami monarchii piastowskiej i roli Poznania w czasach Bolesława Chrobrego. Odbędzie się ona w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (przy ul. Posadzego 3) - jej początek zaplanowano na 16 czerwca. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć liczne prezentacje, film popularnonaukowy i wywiady z naukowcami. 

Wszystkie odsłony wystawy - zarówno tę w Pałacu Górków, jak i na Ostrowie Tumskim można będzie zwiedzać aż do 31 grudnia. 

Wykłady, warsztaty i lekcje muzealne

Oprócz trzyczęściowej wystawy na wszystkich chętnych poznaniaków i poznanianki czeka cykl wykładów popularnonaukowych. Podczas prelekcji naukowcy przybliżą postać pierwszego króla Polski i jego potomnych, struktury ówczesnej władzy czy rolę zjazdu gnieźnieńskiego w drodze do korony. Spotkania będą odbywać się w rezerwacie w piątkowe wieczory (ich harmonogram znajduje się na stronie internetowej Genius loci).

Młodsi mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w lekcjach muzealnych. To doskonała okazja, by odkryć, jak silnie pierwszy polski król był związany z Poznaniem oraz jakie ślady jego panowania zachowały się do dziś na Ostrowie Tumskim. Te spotkania już się odbywają. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Poznan.pl. Z kolej latem na dzieci czekają bezpłatne warsztaty edukacyjne pt. "Królewskie wakacje". Będą się one odbywać w Pałacu Górków oraz rezerwacie Genius loci.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu powstała także dwutomowa publikacja  "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę", pod red. Agnieszki Stempin i Mateusza Sikory. Dostępna jest ona także w wersji cyfrowej. 

AJ