Zapowiada się gorący weekend - zadbaj o siebie i swojego pupila

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ostrzega: długi weekend w Poznaniu może być upalny. Warto przygotować się na wysokie temperatury: zadbać o własne zdrowie, a także o bezpieczeństwo zwierząt.

Zdjęcie przedstawia ludzi spacerujących po ulicy. - grafika artykułu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ostrzega: długi weekend w Poznaniu może być upalny

Upały mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów, a także dla osób schorowanych. Podczas skwaru lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach, gdy słońce grzeje najmocniej, czyli pomiędzy 10:00 a 17:00. Warto zakładać jasne i przewiewne ubrania, najlepiej z naturalnych materiałów i pamiętać o nakrywaniu głowy.

Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, a także używanie kremów z filtrem, które chronią skórę przed słońcem.

Podczas upałów należy obserwować swój organizm. Złe samopoczucie, zawroty głowy czy gorączka powinny skłonić do zwrócenia się o pomoc do lekarza.

W Poznaniu działają już mgławice wodne, które mają pomóc mieszkańcom znieść upalne dni. Warto też wybrać się na letnią pływalnię lub miejskie kąpielisko. Więcej informacji o tym, gdzie szukać ochłody, można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Dla dobra zwierząt

Zwierzętom również mogą doskwierać upały. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić pupilom świeżą i chłodną wodę. Lepiej też powstrzymać się od spacerów z psami w godz. 10:00-17:00 - gorący asfalt może poparzyć ich łapy.

Dobrze jest również zapewnić zwierzakom miejsce, w którym mogą schować się przed słońcem. Można np. otworzyć drzwi od łazienki, żeby kot lub pies mógł się ochłodzić na zimnych płytkach. Nigdy też nie wolno zostawiać ich zamkniętych w samochodzie, nawet na krótko - w upalne dni temperatura w aucie może być bardzo wysoka. 

Podczas upałów nie należy zbyt intensywnie bawić się z psami czy kotami, aby nie przegrzewać ich organizmu. Warto także głaskać je mokrymi rękoma, co zapewni dodatkowe chłodzenie. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak golić sierści, która jest ich naturalną barierą ochronną.

- Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia - podkreślają przedstawiciele Fundacji Zwierz, która apeluje o to, by zadbać również o psy żyjące na zewnątrz. - Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą, nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70*C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia.

Dlatego miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna ona być odizolowana, pokryta papą lub drewnem.

Warto pomyśleć także o zwierzętach wolno żyjących. Można wystawić dla nich wodę na terenach zielonych, przed blokami czy w parkach. Stawiać ją należy w dużych pojemnikach, ale warto dodać kamienie lub patyki, żeby małe zwierzęta też mogły się napić i się nie utopić.

Za pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie grozi do 3 lat więzienia. W przypadku zauważenia np. psa w rozgrzanym pojeździe, należy najpierw ocenić sytuację. Gdy nie można zlokalizować właściciela auta, trzeba podjąć działanie. Jeśli szyba samochodu jest uchylona, można otworzyć drzwi. Natomiast gdy nie ma innej możliwości, dopuszczalne jest nawet wybicie szyby. Należy także powiadomić o tej sytuacji policję lub inne służby porządkowe.

AW