Miasto rozpocznie współpracę z H. Cegielski - Fabryką Pojazdów Szynowych

Obecna sytuacja FPS nie jest najlepsza: od powstania w roku 1997, na bazie Fabryki Lokomotyw i Wagonów HCP, spółka przeszła trudną restrukturyzację. Od 2010 roku właścicielem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. We współpracy z władzami miasta firma widzi szanse na poprawę swojejsytuacji i ponowne zaistnienie na rynku pojazdów szynowych.
Możliwości współdziałania są, jak uważa prezydent Jaśkowiak, niemałe, chociaż jak dotąd zupełnie nie były przez władze miasta wykorzystywane. Poznań jest współwłaścicielem spółki Modertrans, specjalizującej się w produkcji, projektowaniu oraz serwisowaniu tramwajów i autobusów. Współpraca tej spółki z FPS byłaby, zdaniem prezydenta, korzystna dla obu stron. Jak się okazało po spotkaniu z przedstawicielami FPS i ARP, nie tylko on jest tego zdania.
- Rozmowy pokazały, że mamy podobny punkt widzenia i widzimy tu ogromny potencjał, który nie jest zauważalny i wykorzystywany - wyjaśnił Jacek Jaśkowiak.
Opcji współpracy jest wiele, od wspólnej produkcji tramwajów poczynając. To zaowocowałoby nie tylko pojazdami doskonałej jakości, ale też umożliwiłoby dalszy rozwój obu firmom, no i zapewniło wiele dobrze płatnych miejsc pracy. Obie mają tu godne uwagi osiągnięcia: Modertrans to przecież producent moderusów jeżdżących między innymi po poznańskich ulicach, a FPS, po dostarczeniu Tramwajom Warszawskim zamówionych 30 tramwajów typu 123N, opracowała unikatową konstrukcję niskopodłogowego 118N Puma, który, zdaniem konstruktorów, doskonale sprawdzi się na trasach w całej Polsce.
- Musimy produkować pojazdy szynowe dobrej jakości i w dobrej cenie, żebyśmy byli konkurencyjni - wyjaśnia Marcin Guryniuk, prezes FPS. - To dla nas szansa powrotu na rynek, bez tego firma nie ma przyszłości. Mamy nadzieję, że te rozmowy z prezydentem pozwolą na reaktywowanie produkcji tramwajów, w czym mamy ogromne doświadczenie.
Jak podkreśla prezes, firma dysponuje zespołem doskonałych projektantów i konstruktorów pojazdów tramwajowych, także niskopodłogowych, a obecnie kończy prace nad projektem kolejnego, w stu procentach niskopodłogowego tramwaju. Zastosowano w nim najnowsze rozwiązania techniczne, a w dodatku ma on być tańszy niż pojazdy oferowane przez konkurencję.
Lilia Łada/biuro prasowe
Zobacz również

Wybory do trzech rad osiedli już 13 kwietnia

Weekend w Poznaniu

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
