Interwencje z promilami w tle

Spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych oraz zachowanie ludzi pod jego wpływem, jest powodem licznych interwencji realizowanych przez strażników miejskich. Dewastacja mienia, zanieczyszczanie miejsc publicznych, niewybredne słownictwo, a także demoralizacja nieletnich, to najczęściej wymieniane uciążliwości, na jakie narażeni są mieszkańcy i turyści

Interwencja strażników Referatu Wilda zakończona transportem pijanego do ODON - grafika artykułu
Interwencja strażników Referatu Wilda zakończona transportem pijanego do ODON

W minionym półroczu dyżurni Straż Miejskiej przyjęli do realizacji 6696 zgłoszeń mieszkańców spowodowanych zachowaniem osób spożywających nadmierną ilość alkoholu lub innych środków odurzających, a w szczególności:

  • spożywających alkohol w miejscach objętych zakazem - 2337
  • osób leżących na ławkach, w parkach itp. - 1341
  • bezdomnych - 864
  • zakłócających spokój i porządek publiczny - 839
  • nietrzeźwych - 759

W wyniku podjętych interwencji strażnicy:

  • przewieźli do wytrzeźwienia w ODON - 580 osób zakwalifikowanych do transportu przez wzywane Zespoły ratownictwa medycznego
  • ukarali 1055 osób spożywających alkohol w miejscach objętych zakazem
  • ukarali 44 osoby, które swoim zachowaniem powodowały zgorszenie w miejscach publicznych (wulgarne słownictwo, obnażanie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych....)
  • za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi w miejscach publicznych ukarali 830 osób.

Zaprezentowane dane dotyczą całego miasta i obrazują skalę problemu, z jakim przychodzi nam zmierzyć się w toku codziennej służby. Warto tutaj dodać to, że problemy generowane przez spożywających alkohol narastają wraz ze wzrostem temperatury powietrza.

Park Fryderyka Chopina i Zielone Ogródki im. Zbigniewa  Zakrzewskiego należą do tych miejsc, w których strażnicy interweniują bardzo często. Pomocą dla patroli terenowych są rozmieszczone tam kamery monitoringu wizyjnego. Operatorzy przekazali tylko z tych dwóch miejsc 442 zgłoszenia wymagające interwencji Straży Miejskiej czy Policji.

Problemy związane z uciążliwościami dla mieszkańców, jakie generują spożywający alkohol, były omawiane kilka dni temu, w Komisariacie Policji Stare Miasto, w ramach spotkania Bezpieczna dzielnica, bezpieczny mieszkaniec. Kierownik Referatu Stare Miasto Straży Miejskiej przedstawił Radnym Rad Osiedli realizowane przez strażników interwencje, zastosowane środki prawne, wskazał na skalę problemu i miejsca publiczne szczególnie "ulubione" przez bezdomnych i spożywających alkohol.

 Załączone zdjęcia to kadr z nagrania monitoringu miejskiego oraz zdjęcie dołączone do dokumentacji strażników Referatu Wilda.