Rowerowa Stolica Polski 2024

Poznań zajął II miejce w klasyfikacji miast powyżej 200 tys. mieszkańców w tegorocznej edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, przejeżdżając ponad 417 835 kilometrów. To ponad 5 tysięcy więcej niż rok temu. Najwięcej kilometrów wykręciła grupa MTB Rusałka - 32 285 km. Najbardziej aktywny rowerzysta z Poznania przejechał prawie 4 tys. km, a najprężniejsza poznańska rowerzystka pokonała 2575 km.

Na szarym tle czarno - zielony napis Rowerowa Stolica Polski, pod napisem logo rywalizacji. - grafika artykułu
Rowerowa Stolica Polski

W tym roku po raz pierwszy zaproszono poznańskie firmy do kręcenia kilometrów, w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Chciano w ten sposób promować ten ekologiczny środek transportu dotarcia do i z pracy oraz możliwość aktywnego spędzania czasu poza nią. Była to także odpowiedź na aspekty dotyczące wsparcia dobrego samopoczucia pracowników i rozwoju prowadzonego biznesu w zrównoważony sposób. Spośród firm najwięcej przejechali pracownicy Grupy Żabka (23 352 km), na drugim miejscu była Grupa MTP (16 880 km), a na 3. stopniu podium stanęła Ikea Poznań (16 218 km).

W ogólnej rywalizacji w Polsce, w tym roku wszyscy rowerzyści przejechali ponad 14,1 mln kilometrów, wystartowały 53 miasta i 96 gmin. Przez cały czerwiec w sportowej rywalizacji uczestniczyło ponad 70 tys. osób. Najwięcej, bo aż ponad 10 tys. km przejechali Krzysztof Fechner i Jakub Kwiatkowski, bijąc rekord Polski. Dziennie średnio pokonywali ok. 300 km.

Z Bolonii do Bydgoszczy

U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Za nami już sześć edycji imprezy. Trening do kolejnej odsłony zabawy rozpoczyna się zawsze już pierwszego dnia wiosny, tj. 21 marca. Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast "kręci kilometry". Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei "Smart City".

Przechodni puchar

Akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast jest pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. "mapa ciepła". Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowej.  Rywalizacja własciwa o Puchar odbywa się od 1 do 30 czerwca! Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny! Miasto, które wygra rywalizację otrzymuje przechodni "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

AL