Prace na Rynku Łazarskim - wybór dachu
- Prace na rynku Łazarskim postępują i są na bieżąco monitorowane. Inwestycja przebiega planowo. Plac budowy jest bardzo rozległy. To pokazuje, jak wielki potencjał ma rynek Łazarski. Czekamy na efekt finalny, który będzie satysfakcjonujący dla całego Łazarza - zarówno kupców, jak i mieszkańców. Rynek po przebudowie stanie się wielofunkcyjną przestrzenią, wychodzącą naprzeciw wszystkim użytkownikom, pełnić będzie nie tylko funkcję handlową, ale też rekreacyjną, kulturalną i społeczną - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Przeprowadzono już testy membrany zadaszenia targowiska. Około 3,5 metra nad ziemią zawieszono trzy fragmenty materiału. Z jednego z nich wykonane zostanie zadaszenie. Membrany różnią się gęstością nadruku, co wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale także przepuszczalność promieni słonecznych.
- Decyzja w sprawie wyboru pokrycia dachu zostanie podjęta w oparciu o analizę wielu czynników - efekt estetyczny, natężenie światła pod zadaszeniem, ale przede wszystkim w oparciu o odczucie ciepła osób przebywających pod dachem. Dążymy do stworzenia optymalnych warunków dla kupców i klientów targowiska - przyjemnego chłodu latem, a jesienią i zimą dobrej widoczności, mimo małej ilości słońca i krótkiego dnia - tłumaczy Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.
Podczas projektowania dachu targowiska zastosowano bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w naszym mieście (w Polsce wykorzystano je dotąd wyłącznie podczas budowy Afrykarium we wrocławskim zoo, lecz na dużo mniejszą skalę). Można je jednak znaleźć na stadionie Alianz Arena w Monachium, gdzie doskonale się sprawdza. Zadaszenie stworzą poduszki wykonane z folii ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten ekologiczny materiał jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Poduszki zostaną połączone w jedną całość i wypełnione powietrzem, co nada odpowiedni kształt dachu.
Postęp prac
W rejonie rynku Łazarskiego wiele dzieje się od kilku miesięcy. Pod koniec stycznia rozpoczęły się prace na skwerze im. Kazimierza Nowaka, a od połowy kwietnia objęły pozostałą część terenu. Obecnie, i jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, toczyć się będą prace ziemne. Wykonana jest już kanalizacja wodociągowa po południowej i zachodni stronie rynku. Na całym placu prowadzone są roboty elektryczne, a kanalizacyjne od strony ul. Calliera. Stoi już większość fundamentów pod 26 słupów, pomiędzy którymi rozciągnięty będzie dach na płytą główną rynku. Przy skwerze im. Kazimierza Nowaka wykonane są fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej oraz miejsca gdzie w przyszłości posadzone będą drzewa.
Obecnie trwa budowa nowego wodociągu i kanalizacji ogólnospławnej. Montowane są okładziny kamienne muru oporowego na skwerze im. Kazimierza Nowaka. Trwa montaż kabli oświetlenia drogowego wokół rynku. Rozpoczęły się również prace związane z rozbiórką schronu przeciwlotniczego kolidującego z budowaną infrastrukturą podziemną.
Tymczasowe targowisko znajduje się obecnie na parkingu za szkołą muzyczną przy ul. Głogowskiej. Kupcy handlujący dotychczas na rynku Łazarskim przenieśli się tam po Wielkanocy. W nowym miejscu znalazła się zarówno hala targowa, jak i pawilony. Wejść na teren tymczasowego targowiska można zarówno od ul. Głogowskiej 90, jak i od strony ul. Kasprzaka. Dzięki temu dostęp mają do niego mieszkańcy obu części Łazarza.
Rynek wielofunkcyjny
Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.
Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.
Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.
Rynek Łazarski to kolejna inwestycja w Poznaniu zrealizowana przez Skanska S.A. W ubiegłych latach firma ukończyła m.in. takie inwestycje jak rondo na ul. Starołęckiej, wiadukt Łęczyca, Park Rataje czy odcinek "Wartostrady" wzdłuż rzeki Warty.
Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Roboty budowlane zakończą się jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł.
AJ