Poznań zielenieje

Stolica Wielkopolski stanie się bardziej zielona. Nowe parki kieszeniowe, zagospodarowanie nieużytków i terenów zdegradowanych oraz zamiana nawierzchni boisk szkolnych i stworzenie przy nich roślinnych enklaw do zabawy to plany, które będą zrealizowane w związku z pozyskaniem przez Urząd Miasta unijnych środków finansowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wizualizacja ulicy po wprowadzeniu dodatkowych miejsc zieleni. - grafika artykułu
Jednym z miejsc, które w przyszłym roku przejdzie metamorfozę i pojawi się nowa zieleń jest skrzyżowanie ulic Kościuszki, Taylora i Taczaka - poglądowa wizualizacja.

Miasto Poznań pozyskało blisko 24 mln złotych na zwiększenie obszarów zielonych. Unia Europejska przyznała te środki w ramach projektu związanego z rozwojem zielono - niebieskiej infrastruktury i małej retencji wodnej. Całym programem kieruje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych prawie 10 mln zł przeznaczone zostanie na projekty rewaloryzacji parków i modernizacje skwerów. Zostanie również usunięta twarda nawierzchniaz terenu pięciu placówek edukacyjnych. Odbruk boisk szkolnych nastąpi przy ulicach Dmowskiego i Krakowskiej oraz na osiedlach Wichrowe Wzgórze, Rzeczypospolitej. Stary zużyty asfalt czy beton zostanie zastąpiony nawierzchnią przepuszczającą wodę. Przy boiskach wprowadzana zostanie urozmaicona zieleń.

Środki te zostaną również przeznaczone, na wprowadzenie elementów niebieskiej infrastruktury w parkach miejskich. Przyczyni się to do stworzenia korzystnych warunków mikroklimatycznych i wykorzystania przyrody do niwelowania skutków ocieplenia klimatu i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki tym finansom zostaną zagospodarowane tereny zdegradowane, w przestrzeniach zielonych urządzone zostaną parki kieszonkowe, a skwery będą poddane modernizacji w taki sposób, który znacząco ograniczy wysuszanie gleby. Tym pracom zostaną objęte parki i zieleńce przy ulicy Kosińskiego/Prądzyńskiego, Księżycowej, Wiatracznej, Widnej oraz Park Czarneckiego. Pieniądze zostaną także przeznaczone na odnowę skwerów i nieużytków przy ulicy Chłodnej, Wawrzyńca i Norwida.

Z kolei 14 mln przyznał stolicy Wielkopolski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wygrał zgłoszony projekt mający na celu przywracanie terenów zieleni przy dawnym stadionie Szyca,w miejscu po dawnej betonowej makiecie Rataj w okolicach mostu Królowej Jadwigi oraz w okolicy szkoły przy ulicy Wyspiańskiego na Łazarzu.