Nowa zieleń i nowoczesny dach na Rynku Łazarskim
![Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wspólnie z radnymi miejskimi i osiedlowymi spotkali się na terenie nowo powstającego rynku Łazarskiego - grafika artykułu](/mim/rewitalizacja/pictures/obrazek,pic1,1194,166126,296272,show2.jpg&_sst=1739288352609)
- Po wakacjach zakończą się roboty budowlane i rozpoczną odbiory. Zakładamy, że rynek Łazarski otworzymy i oddamy mieszkańcom pod koniec roku, prawdopodobnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Już teraz widać, że będzie to bardzo zupełnie nowa jakość przestrzeni zarówno w Poznaniu, jak i na samym Łazarzu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Rzeczą, która już przykuwa uwagę, a po oddaniu rynku z pewnością spowoduje, że ludzie z ciekawości będą odwiedzać centralny punkt dolnego Łazarza, to będzie niewątpliwie dach nad płytą rynku. Będzie też więcej zieleni niż było przed przebudową - dodaje Mariusz Wiśniewski.
W przestrzeni rynku pojawi się ponad 50 nowych drzew (przed przebudową było ich 33), i wzrośnie powierzchnia biologiczna czynna zieleni niskiej. Na całej przestrzeni płyty i lejka od ulicy Głogowskiej będzie jej 1200 metrów kwadratowych. Co ważne, zieleń zlokalizowana będzie na całej przestrzeni rynku, a nie tylko w obszarze skweru im. Kazimierza Nowaka, jak to miało miejsce dotychczas. Na rynku pojawi się również woda - fontanna - która nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale też wpłynie pozytywnie na klimat placu, szczególnie w ciepłe letnie dni.
Zadaszenie płyty rynku to bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w Poznaniu, a w Polsce wykorzystano je dotąd zaledwie w kliku realizacjach, lecz na dużo mniejszą skalę - między innymi podczas budowy Afrykarium we wrocławskim zoo, czy Dworca Tramwajowego Centrum w Łodzi. Można je jednak znaleźć na stadionie Allianz Arena w Monachium czy na kopułach ogrodu botanicznego Eden Project w Kornwalii, gdzie doskonale się sprawdza od ponad 25 lat.
Jesienią ubiegłego roku postawiona została konstrukcja stalowa, a niedawno ukończono tzw. poduszkę - czyli dwie warstwy membrany pneumatycznie stabilizowanych elementów ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten rodzaj pokrycia jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Zapewnia dostęp światła słonecznego oraz ochronę przed deszczem i śniegiem.
Zadaszenie spełnia wcześniej postawione wymagania: daje nowoczesny efekt wizualny, ogranicza natężenie światła słonecznego pod dachem oraz zmniejsza odczucie ciepła osób pod nim przebywających. Powstało, by stworzyć optymalne warunki dla kupców i klientów targowiska - zapewnia przyjemny chłód latem, a jesienią i zimą dobrą widoczność mimo małej ilości słońca i krótkiego dnia.
Już podczas pierwszych tegorocznych upalnych dni można było się przekonać, że w cieniu zadaszenia jest zapewniony optymalny komfort termiczny. Chronić będzie również przed deszczem. Przyszłe stoiska targowiska oddalone będą zarówno od brzegów dachu, jak i środka (z dziurą).
Teren pod nim pozostaje bardzo dobrze doświetlony, dzięki czemu nie trzeba używać sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Wieczorem i w nocy będzie możliwość regulacji jasności oświetlenia, żeby nie przeszkadzało ono okolicznym mieszkańcom.
Zadaszenie jest stosunkowo proste w utrzymaniu w czystości - podstawowe zabrudzenia są usuwane podczas deszczu, a właściwe ciśnienie i kształt poduszek są utrzymywane dmuchawami o łącznej mocy 11 kW. To moc, którą można porównać z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego (np. moc czajnika elektrycznego to ok. 2 kW). Co ważne, dmuchawy nie działają przez cały dzień, a łącznie przez okres maksymalnie 4 godzin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych elektronicznych układów sterujących urządzenia są wysoce energooszczędne i ciche. Całe zadaszenie funkcjonuje bez zastrzeżeń od kilku tygodni i nie generuje ani dużego hałasu, ani wysokich kosztów utrzymania.
Rynek będzie przestrzenią wspólną dla wszystkich - z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Wartością realizowanego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale w trakcie licznych konsultacji.
Od 2015 roku prowadzone były konsultacje społeczne - obejmujące badania ankietowe, warsztaty, spotkania z mieszkańcami, które określiły oczekiwania mieszkańców wobec tej przestrzeni. Rynek w oczach mieszkańców nie ma być tylko przestrzenią handlową, ale również miejscem spotkań, lokalnych festynów czy innych wydarzeń - dostępnym zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych dzieci.
Realizowany projekt łączy wszystkie te oczekiwania. Jest w nim targowisko, przestrzeń na festyny i szerokie amfiteatralne schody, które mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień. Dodatkowo znajduje się tam fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek z ul.Głogowskiej.
Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, również zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.
AW, RB
Zobacz także
Zobacz również
![Spotkanie informacyjne o planowanej przebudowie ulicy Ratajczaka Mikrofon przed mównicą.](/mim/rewitalizacja/pictures/mikrofon-przed-mownica,pic1,1194,0,433456,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Spotkanie z mieszkańcami ulicy Ratajczaka
![Wizualizacja dziedzińca po rewitalizacji w III Liceum Ogólnokształcącym Przedstawia przestrzeń wypełnioną roślinnością i drzewami. Widać drewniane siedziska rozmieszczone w różnych miejscach, na których odpoczywają uczniowie](/mim/rewitalizacja/pictures/przedstawia-przestrzen-wypelniona-roslinnoscia-i-drzewami-widac-,pic1,1194,0,432173,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Program Zielone Szkoły
![Wizualizacja ulicy Ratajczaka U góry grafiki umieszczono zdjęcie przedstawiające widok na ulicę Ratajaczka przedstwiającym chodnik, ulicę z rzędem zaparkowanych samochodów oraz kamienice w tle. Zdjęcie zaopatrzono podpisem - obecnie. Poniżej umieszczono widok na tę ulicę po remocie, przedstawiajacej chodnik, ulicę z szynami tramwajowymi i kamienice, z podpisem - wizualizacja. Na samym dole znajduje się pasek z logotypami źródła finansowania inwestycji.](/mim/rewitalizacja/pictures/u-gory-grafiki-umieszczono-zdjecie-przedstawiajace-widok-na-ulic,pic1,1194,0,432870,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Zieleń na ul. Ratajczaka będzie przygotowywana do przesadzeń
![Wizualizacja ulicy Ratajczaka Grafika przedstawia wizualizację ulicy Ratajczaka po remoncie. Po prawej stronie widać chodnik z zieloną roślinnością. Z przeciwka nadjeżdża tramwaj. Po lewej stronie jedzie rowerzysta po ścieżce rowerowej. W tle budynki kamienic. Pod grafiką pasek wskazujący źródła finansowania z Unii Europejskiej i loga tych instytucji.](/mim/rewitalizacja/pictures/grafika-przedstawia-wizualizacje-ulicy-ratajczaka-po-remoncie-po,pic1,1194,0,432900,show2.jpg?_sst=1739288352609)