Świetlica "Przystań"
Radna powołuje się na otrzymaną od mieszkańców Osiedla Kiekrz, informację o tym, że nowo wybudowana świetlica osiedlowa przy ul. Wilków Morskich jest dostępna dla mieszkańców, ale po wcześniejszym uiszczenia odpłaty według cennika.
Maria Lisiecka-Pawełczak pyta kto jest zarządcą świetlicy, jakie są warunki wynajmu, cennik, a także czy Rada Osiedla Kiekrz, która w świetlicy spotyka się na sesjach również podlega opłacie. Dalej radną interesuje czy stowarzyszenie, które działa w świetlicy również płaci za wynajem, ile kosztowała budowa świetlicy oraz jakie Miasto Poznań ma plany wobec "oddania" świetlicy dla Mieszkanek i Mieszkańców.
"Uważam, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. W imieniu Mieszkańców proszę, aby świetlica osiedlowa przede wszystkim służyła społeczności lokalnej oraz nie była odpłatna." - podkreśla w interpelacji Maria Lisiecka-Pawełczak.
Urząd Miasta informuje, że swietlica przy ul. Wilków Morskich jest własnością Miasta Poznania i jest w administracji Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji od 3 grudnia 2021 r. POSiR otrzymał nieruchomość w celu wybudowania na niej, ze środków finansowych Rady Osiedla Kiekrz, świetlicy sportowo-rekreacyjnej. Inwestycja została zakończona 16 kwietnia 2024 r., a do 30 września 2024 wynajmowana była przez Stowarzyszenie Aster.
POSiR nie posiada jeszcze cennika najmu świetlicy. Zgodnie z założeniami świetlica do 31 grudnia 2024 r. będzie funkcjonowała na podobnych zasadach, jak wcześniej. W świetlicy odbyła się jedna sesja Rady Osiedla Kiekrz (19 sierpnia 2024 r.) i została ona udostępniona bezpłatnie przez operatora - Stowarzyszenie Aster. Na każdy wniosek Rady Osiedla Kiekrz, w czasie, gdy świetlicą zarządza POSiR, będzie ona udostępniania bezpłatnie na potrzeby posiedzeń. Stowarzyszenie Aster, do końca okresu użytkowania świetlicy, czyli do 30 września 2024 r., opłacało czynsz najmu.
Do 31 grudnia 2024 r. świetlica pozostanie w zarządzie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. POSiR jako samorządowy zakład budżetowy odpłatnie wykonuje zadania, pokrywając koszty swojej działalności z przychodów własnych. W związku z tym, że prowadzenie świetlicy generuje koszty, w tym osobowe, nie ma możliwości, aby udostępniać mienie komunalne komercyjnym podmiotom (także tym realizującym granty miejskie, w ramach których mieszkańcy Kiekrza uczęszczają na zajęcia bezpłatnie) bez opłaty. Działając w ten sposób, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji naraziłyby się na zarzut niegospodarności. Koszt budowy świetlicy to 1 289 019,33 zł brutto (1 047 983,20 zł netto plus podatek VAT w wysokości 23%).
oprac. red.