Poznańskie CIL-e

Działalność Centrów Inicjatyw Lokalnych była tematem posiedzenia Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych.

logo Centrum Inicjatyw lokalnych - grafika - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Od września br. opiekę na sprawami CIL-ów sprawuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Jego przedstawicielki na posiedzeniu Komisji mówiły o ogłoszonym konkursie grantowym, który ma zostać rozstrzygnięty do końca obecnego roku. Planuje się, że z CIL-ami podpisywane będą umowy roczne, nie wystąpi przerwa w finansowaniu. Rozważane są też umowy 2-letnie (2026-2027). Przewidywane są też szkolenia dla osób prowadzących Centra, 10 godzin na kontynuujących działania i 40 godzin dla początkujących. Trwają prace nad rozszerzeniem katalogu szkoleń. Wymogi dla CIL-ów ubiegających się o dofinansowanie to prowadzenie działań oddolnych, osiedlowych, poznańskich, rozeznanie społeczności lokalnej. Dotacja z budżetu Miasta dla CIL-ów w 2025 roku ma wynieść 2,67 mln zł, a z rad osiedli 372 tys. zł. Do konkursu złożono ponad 30 ofert.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele CIL-ów podkreślali znaczenie kontynuacji finansowania ich działań, które łatwiej wtedy zaplanować. Wskazywali jednocześnie na zróżnicowanie poszczególnych Centów, a przede wszystkich na braki lokalowe. Zdaniem radnej Haliny Owsiannej oferta CIL-ów powinna być międzypokoleniowa, jednocząca osoby w różnym wieku.

Przewodnicząca Komisji Monika Danelska dziękując za uwagi, zapowiedziała że w pierwszym kwartale 2025 roku Komisja Kultury i Nauki zajmie się tematem zarządzania i prowadzenia powstających i planowanych domów kultury. Sama radna jest inicjatorką powstającego domu kultury na terenie Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. Monika Danelska zaprosiła do tej dyskusji przedstawicieli CIL-ów i rad osiedli, podkreślając że ich uwagi i propozycje mogą być bardzo pomocne.

oprac. red.