Poszerzyć skład zespołu
Uchwała z 9 lipca 2024 roku ustala kierunki działania dla Prezydenta Miasta polegające na opracowaniu nowej formuły organizacyjnej zarządzania targowiskami miejskim uwzględniającej powiązanie tego zadania z: procesami odnowy przestrzeni publicznych i ich aktywizacją społeczno-kulturalną; zwiększeniem udziału bezpośrednich producentów żywności i wytwórców towarów rzemieślniczych w ofercie handlowej targowisk; organizacją i wszechstronną promocją jarmarków i innych wydarzeń odbywających się na targowiskach i placach publicznych.
Pod koniec grudnia 2024 roku, Prezydent Miasta powołał zarządzeniem - Zespół ds. opracowania projektu organizacyjno-kompetencyjnego w zakresie rewitalizacji miasta i zarządzania targowiskami. W jego skład weszli urzędnicy miejscy z wydziałów, których zakres zadań może obejmować tę tematykę (Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Biuro Nadzoru Właścicielskiego, Wydział Organizacyjny, Wydział Prawny, Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta) oraz spółki Targowiska. Przewodniczącą zespołu została Joanna Jajus - dyrektor WDGiR, która wyjaśniała radnym, że zadaniem zespołu będzie przeanalizowanie możliwości połączenia zadań związanych z prowadzeniem targowisk i z działaniami rewitalizacyjnymi. Wypracowane propozycje i harmonogram prac zespół ma przedstawić do końca I kwartału br. W Poznaniu większość targowisk miejskich znajduje się właśnie na obszarach objętych rewitalizacją.
*
Podczas posiedzenia Komisji Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego, jej przewodnicząca Komisji Małgorzata Dudzic-Biskupska interesowała przyszłością majątku spółki Targowiska, a radny Zbigniew Czerwiński pytał o konsultacje z osobami handlującymi na rynkach. Urzędnicy wyjaśniali, że majątkiem są stragany, budki na których prowadzi się handlem i mogą one być wycofane ze spółki. Natomiast dla osób handlujących sytuacja nie zmieni się, ponieważ funkcja handlowa ma zostać zachowana.
Małgorzata Dudzic-Biskupska zapowiedziała, że Komisja będzie monitorować ten temat i powróci do niego w kwietniu, gdy zespół przedstawi propozycje dalszych działań. Podkreślała, że radnym zależy na zachowaniu rynków, które są ważnym symbolem Poznania.
*
Z kolei na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych zwrócono uwagę na brak w powołanym zespole przedstawicieli Rady Miasta. Zdaniem radnej Doroty Bonk-Hammermeister skoro zespół jest odpowiedzią na uchwałę Rady, to jej reprezentanci powinni wejść w jego skład. Jej zdanie podzieliła radna Maria Lisiecka-Pawełczak, która brak radnych w zespole uznała za niestosowne, zwłaszcza że temat rewitalizacji jest przedmiotem prac Komisji. Radny Łukasz Kapustka zgłosił propozycję stanowiska do prezydenta Miasta o rozszerzenie składu zespołu o przedstawiciela Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych. Dyrektor BKPiRM Grzegorz Kamiński, będący również członkiem zespołu, podkreślał że każda decyzja dotycząca przyszłości targowisk i tak będzie musiała być podjęta uchwałą Rady Miasta. Przewodnicząca Komisji Monika Danelska dodała, że ważne jest również wysłuchanie opinii mieszkańców. Komisji jednogłośnie przyjęła zgłoszone stanowisko.
oprac. red.
Zobacz także
- Uchwała Nr VI/82/IX/2024 Rady Miasta Poznania z dnia 09-07-2024 w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania w zakresie organizacji zarządzania targowiskami miejskimi
- Zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania projektu organizacyjno-kompetencyjnego w zakresie rewitalizacji miasta i zarządzania targowiskami