Co dalej z terenem po byłym ośrodku policji?
Były Ośrodek Policyjny jest we władaniu Miasta Poznania od 2017 r. Radna zwraca uwagę, że nie udało się znaleźć potencjalnego Inwestora, który zagospodarowałby ten teren, a budynki z roku na rok popadają w ruinę. Dodatkowo jest to też miejsce spotkań ludzi, którzy zwiedzają opuszczone budynki. Pojawiają się patrole Straży Miejskiej i Policji, ale nie są w stanie cały czas patrolować notorycznie tego miejsca.
Zdaniem Małgorzaty Woźniak należy poszukać rozwiązania, aby teren przynajmniej w części przywrócić mieszkańcom, poprzez utworzenie plaży wzdłuż Jeziora Kierskiego połączonego z plażą od ul. Nawrota oraz wybudowania ścieżki rowerowej. W chwili obecnej plan miejscowy nie przewiduje tam budownictwa mieszkaniowego, ale można wykorzystać to miejsce na funkcje społeczne, socjalne ze sportem i rozrywką. Dodatkowo radna prosi o sprawdzenie możliwości przeniesienia rzeźby Matki Polki, znajdującej się na terenie byłego Ośrodka Policji. Sugeruje też podjęcie decyzji kierunkowej nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby na tym ternie mogły powstać np. działki rezydencyjne lub bloki mieszkaniowe. Dzięki sprzedaży tego terenu po zmianie miejscowego planu i po wydzieleniu plaży ogólnie dostępnej Miasto mogłoby uzyskać dodatkowy dochód z przeznaczeniem na potrzeby Osiedla Kiekrz oraz na skanalizowanie i zabezpieczenie Jeziora Kiekrz przed dalszym jego zanieczyszczaniem.
Urząd Miasta informuje w odpowiedzi, że nieruchomość przy ul. Chojnickiej została w 2017 r. przekazana przez Wojewodę Wielkopolskiego w formie darowizny na rzecz Miasta Poznania. Obecnie zarządzają nią Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Nieruchomość jest ogrodzona, ale z uwagi na zbyt wysokie koszty nie jest chroniona. W związku z tym, że ogrodzenie jest stale uszkadzane, a po terenie poruszają się nieodpowiednie osoby, sytuacje takie zgłaszane są do Policji i Straży Miejskiej, które w miarę posiadanych zasobów i środków patrolują ten teren. Ośrodek obejmuje ok. 10 ha zalesionego terenu, więc jego stałe patrolowanie jest niemożliwe. POSiR aktualnie nie posiada zabezpieczonych środków finansowych na utrzymanie nieruchomości we właściwym stanie i na realizację zadań inwestycyjnych. Wraz z Biurem Obsługi Inwestorów prowadzone są jednak poszukiwania inwestora zewnętrznego.
W kwestii przeniesienia rzeźby Matki Polki, POSiR skieruje wniosek do Zespołu do spraw wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania z prośbą o wskazanie nowej lokalizacji dla rzeźby.
Dla przedmiotowego terenu obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Północno-Zachodniego Klina Zieleni" w Poznaniu, część E - Otoczenie Jeziora Kierskiego. Aktualnie Miejska Pracownia Urbanistyczna nie prowadzi prac nad zmianą planu miejscowego dla przedmiotowego terenu. W przypadku wpłynięcia wniosku o zmianę planu Miejska Pracownia Urbanistyczna dokona jego analizy.
W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, teren po byłym ośrodku policji uzyskał kierunek przeznaczenia pod zabudowę usługową. W zakresie otoczenia Jeziora Kierskiego jedną z wytycznych jest weryfikacja możliwości poszerzenia głównej plaży, tzw. Plaży Parkowej, w kierunku wschodnim i ewentualnego wspólnego zagospodarowania z sąsiednim terenem (po ośrodku policyjnym).
Odnosząc się do propozycji ewentualnej sprzedaży części przedmiotowego terenu po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Miasto informuje, że celem darowizny było wykonywanie zadań własnych gminy, tj. zaspokajanie potrzeb w zakresie kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych oraz zieleni i zadrzewień. Dodatkowo Miasto zostało zobowiązane do zachowania ogólnodostępnego charakteru nieruchomości, czyli zapewnienia publicznego dostępu do Jeziora Kierskiego dla celów rekreacyjnych oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawach dotyczących sposobu zagospodarowania nieruchomości. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel, na który została darowana, lub wykorzystywania nieruchomości na inny cel, darowizna podlega odwołaniu, chyba że Wojewoda wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy darowizny, w tym na zmianę celu, na który nieruchomość została darowana.
oprac. red.