Tegoroczne prace na terenie osiedli
![Prace przy kładzeniu nowej nawierzchni na jednej z ulic - grafika artykułu](/mim/msp/pictures/obrazek,pic1,1016,220863,390667,show2.jpg&_sst=1739439835582)
Na początku każdego roku odbywają się spotkania Zarządu Dróg Miejskich z przedstawicielami wszystkich rad osiedli. Omawiane są wówczas plany ZDM na najbliższe dwanaście miesięcy.
- Takie spotkania prowadzimy od kilku lat. Dzięki nim możemy wspólnie przygotować do realizacji najbardziej istotne i wnioskowane przez mieszkańców zadania - mówi Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
Łącznie na terenie Poznania działają 42 samorządy pomocnicze - czyli rady osiedli. Poszczególne osiedla dysponują środkami, które mogą przekazać na budowę dróg, remont chodników, nawierzchni jezdni, nasadzenia, montaż ławek albo koszy na odpadki. Członkowie rad są nie tylko przedstawicielami, ale także mieszkańcami danych osiedli, więc najlepiej orientują się w lokalnych potrzebach remontowych czy też inwestycyjnych.
Podczas styczniowych spotkań omawiane są planowane na dany rok inwestycje i remonty drogowe na danym osiedlu. Poruszane są również tematy dotyczące bezpieczeństwa, a więc oświetlenia ulic, doświetleń przejść dla pieszych czy wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Omawiane są kwestie związane z nasadzeniami zieleni i towarzyszącymi im nierzadko odbrukami nawierzchni.
W zeszłym roku, dzięki współpracy i środkom z będących w dyspozycji rad osiedli, wyremontowane zostały między innymi chodniki na ul. Pilotów, gen. Maczka, Średniej, czy też na ul. Krzyżowej. W tym ostatnim miejscu dodatkowo posadzona została zieleń. Wyremontowane zostały nawierzchnie jezdni ulic: Radziwoja, Majakowskiego i Trzemeszeńskiej. W rejonie os. Tysiąclecia zamontowano ławki, w okolicy ul. Rakoniewickiej nasadzono krzewy i rośliny cebulowe, a na ul. księcia Józefa, placu Międzymoście oraz ul. Grobla - drzewa.
Plany muszą uwzględniać wiele czynników - możliwości finansowe, przyszłe inwestycje na danym terenie (lepiej przełożyć remont chodnika, jeśli wiadomo, że w przyszłym roku będzie budowana sieć gazowa lub kanalizacyjna), a także inne prace mające miejsce w okolicy.
Tegoroczne spotkania z radami osiedli rozpoczęły się 15 stycznia i potrwają do początku lutego.
ZDM
Zobacz również
![Kamienica przy ulicy Roosevelta to jeden z ciekawszych przykładów udanej renowacji na terenie stolicy Wielkopolski Fasada beżowego budynku z architektonicznymi detalami, takimi jak dekoracyjne listwy i gzymsy. Budynek ma duże okna z białymi ramami, a niebo jest jasne z kilkoma chmurami. Perspektywa zdjęcia jest z niskiego kąta, patrzącego w górę na budynek, co podkreśla wysokość i cechy architektoniczne.](/mim/msp/pictures/fasada-bezowego-budynku-z-architektonicznymi-detalami-takimi-jak,pic1,1016,0,434147,show2.jpg?_sst=1739439835582)
Jeżycka kamienica odzyskała dawną świetność
![Na Łacinie, między ul. Niemena a Sobczaka, powstaje otwarty zbiornik retencyjny mieszczący ok. 1900 metrów sześciennych wody fot. PIM Teren na Łacinie, za galerią Posnania, gdzie powstanie zbiornik retencyjny](/mim/msp/pictures/teren-na-lacinie-za-galeria-posnania-gdzie-powstanie-zbiornik-re,pic1,1016,0,434142,show2.jpg?_sst=1739439835582)
Archeolodzy na placu budowy nowego zbiornika
![Wybieramy najlepsze książki minionego roku Zdjęcie przedstawia książki na półce.](/mim/msp/pictures/zdjecie-przedstawia-ksiazki-na-polce,pic1,1016,0,434137,show2.jpg?_sst=1739439835582)
Wybieramy najlepsze książki minionego roku
![We wtorek, 11 lutego odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie Zdjęcie przedstawia dymiący komin i budynki.](/mim/msp/pictures/zdjecie-przedstawia-dymiacy-komin-i-budynki,pic1,1016,0,433963,show2.jpg?_sst=1739439835582)