Mała retencja - poznańskie szkoły stawiają na ekologię
![Zdjęcie przedstawia boisko, na którym uczniowie grają w piłkę. - grafika artykułu](/mim/msp/pictures/obrazek,pic1,1016,221997,391978,show2.jpg&_sst=1739439835582)
- Mała retencja niesie za sobą wiele korzyści. Stosowanie takich rozwiązań przez placówki oświatowe to kolejny krok w kierunku nowoczesnej, przyjaznej i funkcjonalnej szkoły, w której edukacja idzie w parze z troską o środowisko i zdrowy rozwój uczniów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Projekt "Małej retencji" w SP 90 im. hr. Władysława Zamoyskiego, przy ul. Chociszewskiegozakładał budowę: zbiornika retencyjnego, drenażu francuskiego oraz wielofunkcyjnego boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Dzięki temu skutecznie rozwiązano problem z wodą gromadzącą się w sąsiedztwie szkolnego dziedzińca, a dzieci zyskały miejsce, w którym mogą uprawiać sport.
- Inwestycja ma wymiar estetyczny, praktyczny oraz ekologiczny - tłumaczy Karolina Bielerzewska, dyrektorka SP 90 w Poznaniu. - Zależało nam, aby zagospodarować obszar szkolnego dziedzińca, gdzie regularnie gromadziła się woda. Uczniowie nie mogli korzystać z tego terenu. Potrzebowaliśmy również boiska dla młodszych dzieci. Dzięki inwestycji nasi uczniowie zyskali dodatkowe miejsce do ćwiczeń. Idea małej retencji ma również wymiar ekologiczny, ponieważ pozwala na efektywne gospodarowanie wodą. Zgromadzoną w zbiorniku deszczówkę używamy do podlewania przyszkolnych nasadzeń - wyjaśnia.
Centralnym elementem przedsięwzięcia jest zbiornik retencyjny, który skupia nadmiar wód opadowych zbierających się podczas deszczu. Woda dostaje się tam za pośrednictwem podziemnych rur. Nowoczesne pompy elektryczne dają możliwość ponownego wykorzystania opadów, a ich nadmiar jest odprowadzany do kanalizacji deszczowej. Obok miejsca, gdzie zamontowano zbiornik retencyjny (znajduje się on pod ziemią), stanęło boisko o wymiarach 312 mwk. Cała inwestycja kosztowała ok. 400 tys. zł.
Nowatorski projekt SP 90, będący pilotażem, zdobył uznanie i zainteresowanie poznańskiej społeczności szkolnej. Podobne rozwiązanie przygotowywane jest również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Łozowej (w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 21 oraz dwa przedszkola - nr 41 i 112). W tym wypadku instalacja odwodnienia terenu również będzie oparta o drenaże rurowe.
- Wybudowany zostanie zbiornik retencyjny o pojemności 20 tysięcy litrów. Zebrane wody opadowe wykorzystane będą następnie do podlewania zieleni. Całość inwestycji powstanie na tzw. "boisku zielonym", dolnej części boiska szkolnego. Obecnie teren ten jest intensywnie zalewany podczas opadów - tłumaczy Monika Michalak, dyrektorka placówki.
Na terenie, w którym dziś gromadzi się woda, pojawią się dodatkowe nasadzenia. Dzięki temu sąsiedztwo szkoły stanie się jeszcze bardziej zielone.
AJ
Zobacz również
![Kamienica przy ulicy Roosevelta to jeden z ciekawszych przykładów udanej renowacji na terenie stolicy Wielkopolski Fasada beżowego budynku z architektonicznymi detalami, takimi jak dekoracyjne listwy i gzymsy. Budynek ma duże okna z białymi ramami, a niebo jest jasne z kilkoma chmurami. Perspektywa zdjęcia jest z niskiego kąta, patrzącego w górę na budynek, co podkreśla wysokość i cechy architektoniczne.](/mim/msp/pictures/fasada-bezowego-budynku-z-architektonicznymi-detalami-takimi-jak,pic1,1016,0,434147,show2.jpg?_sst=1739439835582)
Jeżycka kamienica odzyskała dawną świetność
![Na Łacinie, między ul. Niemena a Sobczaka, powstaje otwarty zbiornik retencyjny mieszczący ok. 1900 metrów sześciennych wody fot. PIM Teren na Łacinie, za galerią Posnania, gdzie powstanie zbiornik retencyjny](/mim/msp/pictures/teren-na-lacinie-za-galeria-posnania-gdzie-powstanie-zbiornik-re,pic1,1016,0,434142,show2.jpg?_sst=1739439835582)
Archeolodzy na placu budowy nowego zbiornika
![Wybieramy najlepsze książki minionego roku Zdjęcie przedstawia książki na półce.](/mim/msp/pictures/zdjecie-przedstawia-ksiazki-na-polce,pic1,1016,0,434137,show2.jpg?_sst=1739439835582)
Wybieramy najlepsze książki minionego roku
![We wtorek, 11 lutego odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie Zdjęcie przedstawia dymiący komin i budynki.](/mim/msp/pictures/zdjecie-przedstawia-dymiacy-komin-i-budynki,pic1,1016,0,433963,show2.jpg?_sst=1739439835582)