Teatr Polski w Poznaniu powstał w roku 1875 w gmachu zbudowanym specjalnie dla potrzeb sceny przy ulicy Berlińskiej (dziś ulicy 27 Grudnia). Autorem projektu był Stanisław Hebanowski. Pełna nazwa teatru brzmiała: Teatr Polski w ogrodzie Potockiego w Poznaniu. Upamiętniała jednego z darczyńców teatru, hrabiego Bolesława Potockiego. Przekazał on na rzecz spółki budującej teatr swój ogród, który następnie sprzedano, a uzyskane pieniądze przeznaczono na zakup parceli pod budowę teatralnego gmachu. Od 1925 obowiązywała skrócona nazwa teatru - Teatr Polski w Poznaniu. Poznańska scena powstała z inicjatywy mieszkańców miasta. Na frontonie teatru umieszczono napis "Naród sobie". Dla Wielkopolan Teatr Polski miał charakter Sceny Narodowej; był ostoją polskiej tradycji i kultury, znakiem sprzeciwu wobec restrykcyjnej polityki władz zaboru pruskiego.


W pierwszych sezonach kształt artystyczny teatru tworzono przede wszystkim z myślą o widzach z kręgów ziemiaństwa i inteligencji. Szybko jednak dostosowano repertuar do potrzeb szerszej publiczności, czyli mieszczaństwa. To właśnie dla nich teatr spełniał swoją misję grając polskie komedie kontuszowe, moralizatorskie, wodewile oraz wystawiając sceny z historii Polski. Do 1918 roku teatr oscylował między mniej lub bardziej ambitnym modelem sceny mieszczańskiej. Teatr Polski, kierowany był do 1933 przez Bolesława Szczurkiewicza, a następnie Roberta Boelke i Maksymiliana Piotrowskiego oraz Władysława Stomę.


W czasie II wojny światowej gmach teatru ocalał. Teatr Polski wznowił działalność już w marcu 1945. W latach ponownej dyrekcji Stomy (1945-48), a przede wszystkim Wiliama Horzycy (1948-51) była to jedna z najciekawszych scen w kraju.

W epoce socrealizmu, za sprawą Horzycy, mówiło się o Teatrze Polskim, że to jedno z nielicznych miejsc, w którym uprawia się sztukę przez duże "S". Po odejściu Horzycy w następnych kilku sezonach Teatr Polski nie miał już tak spektakularnych osiągnięć aż do 1958, kiedy to przez jeden sezon na jego czele stali Irena i Tadeusz Byrscy. Pod dyrekcją Pawła Łysiaka i Pawła Wodzińskiego Teatr Polski znalazł się w ostatnich latach w centrum współczesnych wydarzeń teatralnych, którym ton nadawała dramaturgia spod znaku "nowych brutalistów". W teatrze zaczęło też działać Centrum Dramaturgii zajmujące się promocją współczesnych sztuk polskich i zagranicznych.  


Teatr Polski w Poznaniu
ul. 27 Grudnia 8/10, 61-737 Poznań
tel. (61) 852 56 28
Okres funkcjonowania: przerwa urlopowa w okresie wakacji (z wyjątkiem udziału w festiwalu)
www.teatr-polski.pl

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej