Laureaci 2020

Nagroda Naukowa 2020

  

Decyzją z dnia 28 maja 2020 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Witolda Jurka, Nagrodę Naukową Miasta Poznania w 2020 roku otrzymuje

dr hab. Łukasz Piątkowski

z Politechniki Poznańskiej, za wybitny dorobek naukowy i osiągnięcia na światowym poziomie w dziedzinie fizyki, w szczególności za badania właściwości strukturalnych i dynamicznych cząsteczek w nanoskali, znajdujących odzwierciedlenia w pracach badawczych, w których Kandydat był pierwszym autorem opublikowanych m.in. w ScienceNature Communication, czy Journal of PhysicalChemistryLetters oraz międzynarodowych grantach badawczych Maria Curie, EMBO i FIRST TEAM.

Laureat Nagrody Naukowej jest doktorem habilitowanym w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, specjalizuje się w czasowo-rozdzielczej mikroskopii i spektroskopii oraz ich zastosowaniu w badaniach biofizycznych. Głównym tematem jego badań jest struktura i dynamika wody w układach biologicznych oraz badania pojedynczych cząsteczek w nano-układach. Zajmuje się również rozwojem technik mikroskopowych i spektroskopowych do badań w nanoskali.

Badania naukowe w ramach doktoratu prowadził w instytucie AMOLF w Amsterdamie, a doktorat w dziedzinie fizyki uzyskał na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA) w 2012 roku. W latach 2012-2016 odbył staż podoktorski w ICFO - Instytucie Nauk Fotonicznych w Barcelonie, a następnie w latach 2016-2019 w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Od 2019 roku prowadzi badania naukowe z własnym zespołem w Instytucie Fizyki na Politechnice Poznańskiej.

Rezultaty swoich badań naukowych prezentował na licznych konferencjach międzynarodowych, w tym również na zaproszenie. Ponadto jest autorem wykładów oraz innych działań popularyzujących naukę.

Jest laureatem grantów międzynarodowych (Marie-Curie COFUND r. 2013, 2016, EMBO r. 2019) oraz krajowych (NCN r. 2016, FNP r. 2019). Recenzent w międzynarodowych dziennikach naukowych. W 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych, młodych naukowców.


Decyzją z dnia 28 maja 2020 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Witolda Jurka, stypendia dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego w 2020 roku otrzymują:

Włodzimierz Czepa (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/ chemia)

za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych opartych na grafenie oraz wykorzystanie otrzymanych materiałów hybrydowych jako absorbenty, sensory oraz materiały do przetwarzania i przechowywania energii.

Magdalena Dąbrowska (Instytut ChemiBiodegradalnej Polskiej Akademii Nauk/ chemia)

za wykorzystaniem systemu CRISPR-Cas do opracowania potencjalnej terapii dla chorób poliglutaminowych.

Monika Drobna (Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk/ medycyna)

za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie badania molekularnych mechanizmów opartych o mikroRNA, leżących u podstaw dziecięcej T-komórkowej ostrej białaczki limfoblastycznej.

Marcin Krzysztof Dyderski (Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk/ biologia)

za wybitne osiągnięcia w zakresie biologii i ekologii obcych gatunków drzew i krzewów w warunkach presji człowieka.

Aleksandra Glapa-Nowak (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego/ medycyna)

za prace nad trawieniem i wchłanianiem węglowodanów i tłuszczów w zdrowiu i chorobie między innymi za wykazanie niedoboru witaminy K u pacjentów po proktokolektomii odtwórczej.

Katarzyna Jankowska (Politechnika Poznańska/ technologia chemiczna)

za wybitne osiągnięcia w dziedzinie technologii chemicznej związane z usuwaniem zanieczyszczeń środowiskowych z modelowych oraz rzeczywistych roztworów wodnych.

Katarzyna Polanowska (Uniwersytet Przyrodniczy/ technologia żywności)

za badania w poszukiwaniu nowych produktów spożywczych o właściwościach funkcjonalnych otrzymanych z zastosowań procesów biotechnologicznych z wykorzystaniem grzyba Rhizopusoligosprous.

Katarzyna Pydzińska-Białek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza/ fizyka)

za wybitne osiągniecia naukowe w dziedzinie badań nad transferem ładunków w układach fotowoltaicznych, głównie w perowskitowych ogniwach słonecznych.

Mariusz Sandomierski (Politechnika Poznańska/ chemia)

za wyróżniające osiągnięcia naukowe w obszarze chemii organicznej
i inżynierii materiałowej związane z syntezą nowych "inteligentnych" nośników leków, napełniaczy dentystycznych o potencjale remineralizacyjnym oraz modyfikacji powierzchni elementów endoprotez i narzędzi ściernych.

Łukasz Krzysztof Szoszkiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza/ nauki prawne)

za wybitne osiągnięcia naukowe w obszarze nauk prawnych, jakim jest wpływ nowych technologii na międzynarodową ochronę praw człowieka.

Łukasz Wolski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza/ chemia)

za wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie wytwarzania reaktywnych form tlenu na nowych katalizatorach metalicznych, które są efektywne w przyjaznych środowisku procesach utleniania związków organicznych, stosowanych do produkcji wysokowartościowych chemikaliów, bądź do usuwania zanieczyszczeń organicznych z wód i ścieków.

Mateusz Zelent (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza/ fizyka)

za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie magnoniki, a w szczególności za teoretyczne badania właściwości statycznych i dynamicznych nanostruktur magnetycznych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej