Podsumowanie VIII kadencji w liczbach

C

C to sposób zapisu liczby 100 systemem rzymskim. To także liczba sesji, które odbyły się w kadencji 2018-2024. 

Radni podejmują uchwały podczas sesji, które zwołuje Przewodniczący Rady Miasta. W trakcie kadencji zwoływane są także sesje uroczyste - w Święto Patronów Miasta, Piotra i Pawła, 29 czerwca - podczas której m.in. wręczane są honorowe obywatelstwa i wyróżnienia "Zasłużony dla Miasta Poznania".


Rekordowa liczba podjętych uchwał

Radni VIII kadencji Rady Miasta Poznania podjęli aż 1972 uchwały. W porównaniu z zeszłymi kadencjami jest to rekordowa liczba. Najwięcej, bo aż 117 uchwał, radni podjęli w czerwcu 2023 r., gdy uchwalano m.in. nowe statuty osiedli. 

Zgodnie ze Statutem Miasta Poznania inicjatywę uchwałodawczą posiada Przewodniczący Rady Miasta, Prezydent Miasta Poznania, komisja Rady Miasta, klub radnych, każdy radny, grupa co najmniej 300 mieszkańców, a także osiedle - w sprawach dotyczących wyłącznie obszaru jego działania określonych w statucie osiedla, które nie zostały ustawowo zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Rady lub Prezydenta.


Niemal 1,5 głosowania na każdy dzień kadencji

W trakcie 100 odbytych sesji Rady Miasta Poznania w VIII kadencji odbyło się właśnie 2896 głosowań. Mając na uwadze, że kadencja 2018-2024 trwała 1988 dni, radni statystycznie każdego dnia uczestniczyliby w niespełna 1,5 głosowania.

Należy jednak pamiętać, że głosowania na sesjach to nie jedyne, jakie odbywają się w procesie legislacyjnym. Projekty uchwał są opiniowane przez komisje Rady Miasta Poznania, co także odbywa się w drodze głosowań. 


Ponad 1000 posiedzeń komisji

Komisje to ciała kolegialne skupiające grupy radnych, którzy podczas posiedzeń pochylają się nad problematyką właściwą ze względu na zainteresowania merytoryczne. Na koniec VIII kadencji Rady Miasta Poznania funkcjonowało 15 komisji, zaś w latach 2018-2024 w sumie było ich 18. Łącząc sumy posiedzeń wszystkich komisji wychodzi liczba czterocyfrowa.


Prawie 2000 zapytań i interpelacji

W sprawach dotyczących miasta radni mogą kierować interpelacje i zapytania do Prezydenta Miasta Poznania. W minionej kadencji wystosowano 1697 interpelacji i 223 zapytań.

Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla miasta, zapytanie natomiast składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym.