Jezioro Kierskie

Jezioro Kierskie to największy zbiornik wodny Poznania. Jego powierzchnia jest prawie o 50% większa od sumy pozostałych jezior znajdujących się na terenie miasta. Wynosi ona 285,6 ha, objętość to 28,86 mln m3, głębokość maksymalna 37,6 m, średnia 10,1 m. Jest to jezioro polodowcowe, składające się z dwóch basenów. Część północna jest typu denno-morenowego, południowa - rynnowego. Przez północną, znacznie płytszą część jeziora, przepływa Samica Kierska, wypływająca z podmokłych terenów położonych niedaleko wsi Mrowino w gminie Rokietnica. Na jej wypływie z jeziora od 1983 r. znajduje się jaz utrzymujący wodę na stałym poziomie 72,5 m n.p.m. Od południa do głębszej części jeziora uchodzi Krzyżanka, od zachodu - Kanał Swadzimski i kilka mniejszych okresowych dopływów. Zlewnia bezpośrednia jeziora ma powierzchnię 12,15 km2, która w 73% zajęta jest przez tereny rolnicze, w 21,2% przez lasy i w 5,8% przez tereny zabudowane. Zlewnia całkowita jeziora wynosi 71,6 km2.

Jezioro Kierskie stanowi zaplecze rekreacyjne miasta Poznania i przyległych gmin. Znajdują się nad nim 22 ośrodki wypoczynkowe, plaże, kluby żeglarskie, a także liczne działki rekreacyjne, często z nieuporządkowaną gospodarką wodno-ściekową. Jezioro jest jednym z centrów żeglarstwa w Polsce (ryc. 1, 2). Latem przebywa tu w ciągu doby ponad 15 tysięcy osób. Zanieczyszczenia przedostające się z nieszczelnych szamb oraz wprowadzane do wody przez kąpiących się, wędkarzy i pozostałych ludzi wypoczywających nad jeziorem, stanowią poważne obciążenie dla jakości wód (Tybiszewska i Szulczyńska 2004).

Wg przeprowadzonej klasyfikacji jezioro ma charakter eutroficzny. W ciągu ostatnich kilkunastu lat jakość jego wód ulega jednak ciągłej poprawie. Przezroczystość wody wynosi w lecie 1,15 m, a średnie stężenie chlorofilu-a w powierzchniowej warstwie wody to            55 μg·l-  1. Są to jeszcze wartości kwalifikujące wody jeziora do V klasy jakości, jednak pojawiające się zakwity wody nie są już tak uciążliwe, jak w latach 90-tych. Przyczyną nadmiernego rozwoju fitoplanktonu są dość wysokie stężenia azotu i fosforu ogólnego (Konopka 2009). W strefie naddennej oraz w metalimnionie stwierdza się jeszcze w lecie całkowity brak tlenu lecz w 2008 r. był on ponownie obecny w górnej warstwie hypolimnionu, między głębokością 14 a 28 m. Świadczy to o postępującej stopniowej poprawie jakości wody, co związane jest z zabiegami ochronnymi i rekultywacyjnymi.

Głównym źródłem zanieczyszczeń były niegdyś ścieki dopływające z Tarnowa Podgórnego rowem do Samicy Kierskiej, która wnosiła je do jeziora. Po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków są one od 2000 r. odprowadzane Kanałem Przybrodzkim do zlewni rzeki Warty. Jakość wód w Samicy Kierskiej uległa znacznej poprawie, choć nadal wykazuje jeszcze wysokie stężenia związków biogennych. Jest to związane z wpływem zanieczyszczeń obszarowych, przenikających z okolicznych pól, o czym świadczy duża zmienność stężeń azotanów, dochodzących w kwietniu 2008 r. do 21,98 mg·l-1 N (Konopka 2009). O poprawiającym się stanie ekologicznym rzeki świadczy zwarta roślinność wodna w jej korycie (ryc. 3).

Również Kanał Swadzimski wnosił do 2000 r. duży ładunek zanieczyszczeń, gdyż był odbiornikiem ścieków z oczyszczalni w Baranowie. Pomimo odcięcia dopływu ścieków nadal prowadził on wody bardzo żyzne (Tybiszewska i Szulczyńska 2004). Wpływ na to miały spływy z pól oraz ścieki deszczowe. W Baranowie w 2009 r. wybudowano zbiornik retencyjny dla ścieków deszczowych z terenu miejscowości Przeźmierowo, Chyby i Baranowo. Dopiero po takim podczyszczeniu ścieki te obecnie odprowadzane są do Jeziora Kierskiego. Wcześniej podobny zbiornik powstał również w Krzyżownikach, dla podczyszczenia wód deszczowych z trasy A2 i ze Smochowic (ryc. 4).