Duet Dženana&Dženana (Bośnia i Hercegowina) - 20.03.2024
dr Dženana Huseinagić - sopranistka
Członek-korespondent Międzynarodowej Akademii Nauki i Sztuki (MIANU IRSA) Belgrad, w 2016 roku otrzymała tytuł "Kobieta Roku" przyznany przez media miasta Tuzli. Była przewodniczącą jury Festiwalu Chóralnego/ Choir Festival, Bijeljina (BiH) (2021, 2022). Absolwentka szkół muzycznych (podstawowa, średnia i wyższa) w Tuzli, Sarajewie i Belgradzie. Uzyskała stopień doktora w zakresie nauki o mediach (2020) Zatrudniona w Akademii Muzycznej w Bijeljinie (BiH) jako profesor techniki wokalnej oraz w Podstawowej Szkole Muzycznej w Tuzli w klasie śpiewu solowego.
Uczestniczy w licznych konkursach muzycznych, koncertuje w Bośni i Hercegowinie i krajach regionu Półwyspu Bałkańskiego. Uczestniczy w realizacji produkcji muzycznej w filmach, prowadzi warsztaty muzyczne, opublikowała kilkadziesiąt tekstów z zakresu muzyki Bośni i Hercegowiny. Na szczególną uwagę zasługują jej działania na rzecz zachowania dziedzictwa muzycznego bośniackich muzułmanów, czyli Boszniaków, łączących w tradycyjnych pieśniach miłosnych, tzw. sevdalinkach tradycję wschodniej muzyki i orientalnej uczuciowości z dziedzictwem słowiańskiej muzyki narodów bałkańskich.
Szczególnie znaczenie miały jej występy i koncerty w Parlamencie Londynu, auli Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, a także koncerty w Birmingham, Trondheim (Norwegia), Sztokholm (Szwecja) oraz w Zagrzebiu, Belgradzie, Wiedniu i in.
Dženana Šehanović Sarajlić - pianistka i kompozytorka
W roku 2005 niespełna 14-letnia Dženana została najmłodszą studentką Akademii Muzycznej w Zagrzebiu w historii tej uczelni. W pięć lat później uzyskała dyplom w klasie fortepianu. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Akademii Muzycznej w Sarajewie. Koncertowała w Słowenii, Serbii, Chorwacji, Austrii, Niemczech, Włoszech, Lichtensteinie, Norwegii, Turcji, Węgrzech, Pakistanie, Katarze, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Wykonuje repertuar klasyczny, a także własne kompozycje zarówno na koncertach solowych, jak i wespół z renomowanymi orkiestrami (Filharmonia w Sarajewie, Orkiestra Akademii w Zagrzebiu, wraz z kameralną orkiestrą Amoroso (Serbia) i orkiestrą zagrzebskich solistów. Dženana Šehanović Sarajlić jest zatrudniona w szkołach muzycznych w Sarajewie i Tuzli.
Otrzymała liczne nagrody:
Nagroda Rektora Uniwersytetu w Zagrzebiu;
Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianello Val Tidone, Włochy;
Pierwsza Nagroda w Konkursach Federalnych w Mostarze i Zenicy, BiH;
Nagroda Specjalna w Federalnym Konkursie w Bihaciu, BiH;
Ogłoszona została Top Nastolatką Tuzli w dziedzinie sztuki i kultury 2003 r.;
Pierwsza Nagroda na Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Tuzli;
Wyróżnienie za najlepszą interpretację na Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Tuzli;
Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Konkursie "Chopinov Zlatni Prsten"/"Złoty Pierścień Chopina", Słowenia, Laureatka konkursu;
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie zadanej kompozycji w Międzynarodowym Konkursie "Chopinov Zlatni Prsten"/"Złoty Pierścień Chopina", Słowenia;
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie etiudy Chopina w Międzynarodowym Konkursie "Chopinov Zlatni Prsten"/"Złoty Pierścień Chopina", Słowenia;
Pierwsza Nagroda w Międzynawowym Konkursie "Zlatko Grgošević", Zagrzeb, Chorwacja;
Nagroda specjalna Europejskiego Stowarzyszenia Pedagogów Pianistów EPTA Zagrzeb w Międzynarodowym Konkursie "Zlatko Grgošević", Chorwacja;
Nagroda specjalna jury za wyjątkowy talent pianistyczny w Międzynarodowym Konkursie "Zlatko Grgošević", Chorwacja;
Nagroda specjalna Euro Unit dla najlepszego studenta pianina Akademii Sztuk Pięknych w Osijeku 2008 r, Chorwacja;
Nagroda specjalna korporacji Yamaha dla dobrze zapowiadającego się młodego pianisty, Chorwacja;
Druga Nagroda w Międzynarodowym Konkursie "Citta di Gorizia", Włochy, (pierwsza nagroda nie została przyznana).
Od 2020 roku Dženana Huseinagić koncertuje wraz z pianistką Dženanom Šehanović Sarajlić, z którą zrealizowały liczne koncerty, a także wspólnie wydały w maju 2021 roku album pt. Sevdah i klasyka", a w roku 2023 kolejny album pt. "Zefir". Wspólne koncerty Dženany Šehanović Sarajlić z Dženaną Huseinagić, szczególnie promocja sevdalinek, tradycyjnych pieśni miłosnych bośniackich muzułmanów stanowi nie tylko wyraz troski o wspólne dziedzictwo muzyczne bośniackich i bałkańskich chrześcijan i muzułmanów, ale jest także pomostem łączącym te tradycje.
Zaproszenie przedmiotowego duetu, młodych i wybitnych artystek, posiada także wielki walor koncyliacyjnego i wspólnotowego postrzegania kulturowej tradycji Europy, którą tworzą nie tylko oba płuca Europy (metafora stosowana za Janem Pawłem II), ale także dwie tradycje - chrześcijańska i muzułmańska. Bośniaccy muzułmanie, zwani Boszniakami są bowiem najbardziej zachodnimi autonomicznymi muzułmanami i najbardziej wschodnimi muzułmańskimi Europejczykami, posiadającymi południowosłowiańską etniczną proweniencję i posługującymi się słowiańskim językiem, ale od innych południowosłowiańskich narodów odróżniają się religią i doświadczeniem historycznym. Muzyka, a szczególnie pieśni miłosne tzw. sevdalinki, które wykonują artystki, jak same mówią, w pewnym "klasycznym duchu", stanowią świetny przykład, aby poznać dziedzictwo Europy w jej różnorodności.