W najbliższą sobotę, 24 sierpnia, Stary Rynek będzie pełen rogali. Warsztaty, konkursy, zdjęcia, degustacje najsłynniejszych poznańskich smakołyków i premiera poświęconej im książki - to atrakcje, które przygotowało Muzeum Rogalowe z okazji swoich 10. urodzin. Rodzinny festyn to część akcji Kulturalny Stary Rynek. 

Remonty łazienek, placów zabaw, boisk i sal gimnastycznych, naprawa dachów, wymiana okien - to tylko część zadań, realizowanych latem w poznańskich szkołach i przedszkolach. Łącznie prace modernizacyjne w większym lub mniejszym zakresie były prowadzone w blisko 220 placówkach. Większość została zakończona, pozostałe są już na finiszu.

Trwają prace w zabytkowym budynku przy ul. Słowackiego, w którym mieści się Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty. Większość wnętrz budynku została już odmieniona i dostosowana do potrzeb CUWJO, teraz przyszedł czas na roboty przy elewacji i modernizację piwnic.

W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści. W ostatnich latach udostępniono wiele tras, którymi mieszkanki i mieszkańcy stolicy Wielkopolski chętnie podróżują na dwóch kołach - m.in. wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, wokół ronda Rataje, ul. Naramowickiej i Praw Kobiet, w centrum i oczywiście po Wartostradzie. W planach i projektowaniu są kolejne inwestycje rowerowe. Jak popularny jest to środek transportu, pokazują dane z 36 liczników rozlokowanych w różnych częściach miasta - obok nich cykliści przejechali już w tym roku ponad 6,5 miliona razy.

Uczestnicy wydarzeń i kongresów odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich mogą skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. To efekt współpracy Grupy MTP i Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Od lutego tego roku nie trzeba też kupować odrębnego biletu, żeby dotrzeć i wrócić z meczu Lecha na Enea Stadionie przy ul. Bułgarskiej.

Dźwiękowe opowieści inspirowane historią i architekturą Jeżyc można odsłuchać za sprawą aplikacji Łapp Poznań_Jeżyce. To seria krótkich nagrań stworzonych specjalnie do słuchania podczas spaceru po tej urokliwej części miasta.

Stolica Wielkopolski jest pełna wyjątkowych kobiet, a zadaniem akcji społecznej "Poznanianki" jest pokazać je szerszej grupie mieszkanek i mieszkańców miasta. Właśnie rusza kolejna edycja tej niezwykłej inicjatywy. Kandydatki można zgłaszać do 15 września.

Poznańskie forty, schrony i podziemia znów otwierają się dla wszystkich, którzy chcieliby poznać ich tajemnice. Okazją będą XII Dni Twierdzy Poznań. Wydarzenie odbędzie się w weekend 24 i 25 sierpnia.

Już w tym tygodniu rodzice razem z dziećmi będą mogli wcielić się w twórców gier. Uczestnicy warsztatów zaprogramują, zaprojektują mechaniki, zadbają o warstwę audio-wizualną i wypuszczą swoją pierwszą produkcję. Zajęcia są darmowe, ale obowiązują zapisy. Warto się pospieszyć, bo zostały ostatnie miejsca.

Przejażdżki trycyklem, retro wyścigi, gra muzealna i oprowadzanie po wystawie - wszystko to czeka na poznaniaków w każdym wieku podczas akcji "Wuchta Wiary na rowerach". Wydarzenie odbędzie się na Starym Rynku - przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - w sobotę, 17 sierpnia.

Tradycyjnie już poznaniacy i poznanianki będą mogli wspólnie ze swoimi przyjaciółmi, sąsiadami i znajomymi uporządkować swoją najbliższą okolicę. W Poznaniu tegoroczna akcja Sprzątania Świata będzie trwała niemal przez cały miesiąc - od 1 do 22 września. Chętni do wzięcia w niej udziału mogą już zgłaszać się do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. 

W długi weekend gorąco będzie nie tylko na termometrach. Na mieszkańców Poznania czekają takie atrakcje jak Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, urodziny Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci czy Festiwal Hikari, a nad Jeziorem Strzeszyńskim zagrają Margaret i Organek.

Degustacje, występy zespołów folklorystycznych i kapeli jazzowych, konkursy dla zawodowców i amatorów oraz jarmark, na którym można będzie kupić produkty z różnych zakątków kraju i świata - to wszystko czeka na poznaniaków i turystów w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Impreza rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia i potrwa do niedzieli. Po raz kolejny odbywać się będzie na placu Kolegiackim. 

Długi weekend zapowiada się upalnie. W gorące dni poznaniacy i poznanianki oraz odwiedzający Poznań turyści mogą zaznać ochłody na miejskich kąpieliskach. Do wyboru mają jeziora Kierskie, Strzeszyńskie i Rusałkę. Do ich dyspozycji są także letnie pływalnie - w parku Kasprowicza oraz Chwiałka. Ten drugi obiekt będzie działał tylko do końca weekendu. To więc ostatni moment, aby odwiedzić go jeszcze w tym sezonie.

Zakończyły się prace w Szkole Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi, która znajduje się na os. Jana III Sobieskiego na Piątkowie. Dzięki gruntownej przebudowie budynku poprawi się komfort uczniów i nauczycieli. 

W miejscu zaniedbanego dotychczas terenu pośrodku pętli na Ogrodach powstanie ogólnodostępny skwer. Zostaną na nim zasadzone 24 nowe drzewa, pojawią się również liczne rabaty z kwiatami, krzewy, byliny oraz trawy ozdobne. Efektem rozpoczętych właśnie prac będą mi. in. alejki wśród zieleni, ławki, na których będzie można odpocząć oraz nowe dojście do przystanków tramwajowych. Inicjatorem powstania skweru jest Rada Osiedla Ogrody, a projekt realizuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych rusza od września z nowym cyklem warsztatów: "Akademia dla rodziców - dziecko w szkole/ w przedszkolu". Zajęcia prowadzone przez doświadczoną specjalistkę pomogą dorosłym zrozumieć i wspierać swoje dzieci. Startują także "Dobre rozmowy" - czyli poradnictwo psychologiczne dla rodziców.

W upalne dni niektórzy poznaniacy szukają ochłody w miejskich fontannach. Może to mieć jednak swoje konsekwencje w postaci chorób lub mandatu. Znacznie lepiej wybrać się na kąpielisko lub letnie pływalnie, gdzie woda jest regularnie badana i oczyszczana.

Liczba wyników na stronie
30