2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie nie są z pewnością zadowoleni, że będą musieli dłużej, bo aż do 27 czerwca, czekać na jego zakończenie. Dobra wiadomość dla nich, ale także dla rodziców i opiekunów, jest taka, że poprawia się bezpieczeństwo nie tylko w okolicach szkół, ale na poznańskich ulicach. 

"Z gwiazd obłąkanych, z włosów czesanych iskry padają" - to jedne z pierwszych słów słynnego dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian". Już w nadchodzącą sobotę - 7 września, w ramach Narodowego Czytania właśnie ten utwór wybrzmi w całej Polsce. Również Poznań dołączył się do tego przedsięwzięcia.

Dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich, Mieczysław Broński zakończył karierę po 53 latach pracy. Jego miejsce zajął Łukasz Polakowski, dotychczasowy kierownik Działu Planowania, Kontroli i Informacji Przestrzennej, który z ZLP jest związany od niemal dekady.

Barwny korowód, pokazy tańca ludowego, spektakle, animacje dla dzieci czy koncert Kasi Wilk - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas Dożynek Miejskich i Święta Chleba. Chętni będą również mogli odwiedzić Wioskę Ginących Zawodów oraz stoiska z produktami regionalnymi. Impreza odbędzie się w sobotę, 7 września w parku Wilsona. 

Kultowe wydarzenie powraca do Poznania - już w najbliższą sobotę rozpocznie się 34. edycja festiwalu Malta. Wyjątkowe spektakle, artyści z całego świata, widowiska w miejskiej przestrzeni, debaty i spotkania - to wszystko przez dziewięć dni czekać będzie na poznanianki i poznaniaków. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Za Miłość!".  

Wielkopolanie przymusowo przesiedleni w czasie drugiej wojny światowej zostaną upamiętnieni nowym pomnikiem. Zobaczyć go można na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej.

Postępy prac na budowie mostów Berdychowskich pozwalają na udostępnienie wyłączonych z ruchu odcinków Wartostrady. Piesi i rowerzyści będą mogli znów korzystać z górnego fragmentu trasy zarówno przy Chwaliszewie, jak i pod mostem po stronie Berdychowa. Wprowadzenie zmian planowane jest na czwartek, 5 września.

Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Nowy dokument, o powstaniu którego zdecydowali radni, określi, jaka w przyszłości powinna być stolica Wielkopolski. Udział w jego tworzeniu będą mieli poznaniacy i poznanianki.

Część Smochowic i rejon ul. Leśnych Skrzatów - to dwa tereny w Poznaniu, które mają już swoje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Radni przyjęli je na wtorkowej sesji. Dokumenty będą m.in. chronić istniejącą na tych obszarach zieleń. 

Wraz z początkiem września uczniowie wkraczają w nowy rok szkolny. Jednocześnie trwa inwestycja, dzięki której dzieci ze Strzeszyna będą mogły w kolejnych latach zdobywać wiedzę w zupełnie nowej placówce. Powstaje ona w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego.

Na pniach drzewach w mieście można zobaczyć zielone kropki i pomarańczowe obwódki. To znak, że trwa przegląd przyulicznego drzewostanu. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo pieszym i kierowcom korzystającym z poznańskich ulic.

Około 85 tys. poznańskich uczniów i przedszkolaków, ponad 9,6 tys. nauczycieli oraz ok. 3,8 tys. pracowników administracji rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Miejska inauguracja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego.

Autorzy najlepiej zaprojektowanych i zrealizowanych w 2023 roku obiektów architektonicznych mają szansę na zdobycie Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Nominować może każdy: mieszkańcy, inwestorzy czy architekci, w tym autorzy zgłaszanego projektu. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 października.

Rozbiórka kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 już ruszyła. Na początek prace prowadzone są ręcznie - by zapewnić bezpieczeństwo. Miasto zapewni pomoc prawną przy postępowaniu spadkowym. W planach są także kontrole miejskich budynków. 

Michał Iłowiecki został Poznańskim Taksówkarzem Roku 2024. Tytuł i nagrody odebrał z rąk Jędrzeja Solarskiego, zastępcy prezydenta Poznania oraz Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta. Podczas pikniku można było oglądać popisy kierowców, wystawę zabytkowych aut, pokazy artystyczne, czy spotkać się podróżnikiem, który przemierzył Maluchem Afrykę i Azję. 

44 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku, podpisano porozumienia sierpniowe. Aby uczcić rocznicę tego wydarzenia, w imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski kwiaty  pod pomnikiem na placu Mickiewicza złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Miasta.

Koniec wakacji już na horyzoncie, ale zanim zadzwonią pierwsze szkolne dzwonki, poznaniacy i poznanianki mogą skorzystać z licznych atrakcji i wydarzeń organizowanych w mieście. W ten weekend w stolicy Wielkopolski odbędzie się m.in. Festiwal Żupańskiego, festyn "Poznań w formie", ostatni koncert w ramach Poznańskich Muzykaliów z repertuarem Czesława Niemena czy 17. urodziny Zakamarków.        

Niedziela 1 września będzie ostatnim dniem funkcjonowania kąpielisk miejskich nad Rusałką, w Strzeszynku oraz Krzyżownikach. Kąpielisko w Kiekrzu przy Plaży Parkowej będzie działało tylko do piątku, 30 sierpnia. W sobotę i niedzielę będzie bowiem areną wydarzeń sportowych w ramach zawodów Enea Ironman 70.3 Poznań.

Dobiega końca remont nawierzchni na południowej jezdni ulic Solnej, Wolnica i Małe Garbary. Od 30 sierpnia (piątek) dostępne będą wszystkie pasy ruchu. W efekcie prac jezdnia zyskała nową, równą nawierzchnię na odcinku między ul. Kościuszki a ul. Garbary, co poprawi komfort kierowców.

Nowe przedszkole na Szczepankowie ma powstać u zbiegu ulic Jagodowej i Roślinnej. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę prac koncepcyjnych i projektowych. Oferty można składać do 6 września. O tym, która zostanie wybrana, zdecyduje przede wszystkim doświadczenie wykonawcy.

Trwa piąta odsłona konkursu dla najlepszych inwestorów działających w Poznaniu. Zgłoszenia można wysyłać tylko do 3 września. Tak jak w poprzednich edycjach jurorzy zwrócą uwagę na dokonania przedsiębiorców w zakresie budownictwa mieszkaniowego, obiektów usługowych oraz działań inwestycyjnych na terenach zdegradowanych.

Urząd miasta zrealizował kolejny krok w stronę prostego języka. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podpisał zarządzenie, które jednoznacznie określa, że urzędnicy w komunikacji z odbiorcami powinni stosować jasny i zrozumiały język.

Liczba wyników na stronie
30