Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w gronie najlepszych uczelni na świecie

Opublikowano wyniki prestiżowego Academic Ranking of World Universities 2024, znanego jako ranking szanghajski. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu utrzymał miejsce w przedziale 901-1000. Oznacza to, że poznańska uczelnia znalazła się wśród 4% najlepszych szkół wyższych na całym świecie.

Zdjęcie przedstawia budynek Collegium Minsu UAM wiziany z lotu ptaka. W tle biurowiec Bałtyk. - grafika artykułu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w gronie najlepszych uczelni na świecie, fot. Krzysztof Duda

Na szczycie zestawienia niezmiennie królują amerykańskie uczelnie - Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. W rankingu sklasyfikowano 8 polskich uczelni. Najlepsze wyniki osiągnęły Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w przedziale 401-500. Wysoko znalazła się również Politechnika Gdańska, która poprawiła swoją pozycję, awansując do przedziału 801-900. Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - podobniej jak w latach ubiegłych - utrzymał swoje miejsce. 

- Z wielką radością mogę poinformować, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się w gronie 4% najlepszych uczelni na całym świecie - mówi prof. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej. - Na 22000 uczelni, które są uwzględnione w tym rankingu, nasz uniwersytet znajduje się w przedziale między 901 a 1000. To znaczy, że zachowaliśmy swoją pozycję z zeszłego roku, natomiast odnotowaliśmy wzrost w trzech wymiarach szczegółowych, które są brane pod uwagę przy obliczaniu tego wymiaru ogólnego. Dla nas to wielki sukces, ponieważ rywalizacja uczelni w wymiarze ogólnoświatowym jest olbrzymia, a nam udało się odnotować sukces i zachować swoją pozycję - dodaje. 

Ranking szanghajski ocenia uczelnie na podstawie kilku kluczowych kryteriów, takich jak liczba laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa, liczba publikacji w czasopismach Nature i Science, a także analiza danych z baz Science Citation Index-Expanded oraz Social Science Citation Index.

W stosunku do roku ubiegłego UAM odnotował wzrost we wszystkich trzech wskaźnikach, w których jest klasyfikowany, oceniających kolejno:

  • publikacje w Nature i Science (N&S): 5,7 punktów (+1,2),
  • prace indeksowane w Science Citation Index‐Expanded i Social Science Citation Index bazy Web of Science (PUB): 25,1 (+1,8),
  • aktywność naukową pracowników (PCP): 9,2 (+0,6).

JZ