Wybory europejskie - jaki i gdzie głosować?

9 czerwca Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Gdzie głosować?  Co zrobić, jeżeli wyjeżdżamy na wakacje, ale chcemy wziąć udział w wyborach? Szczegóły w artykule.

Zdjęcie przedstawia rękę wrzucającą kartę do głosowania do urny wyborczej. - grafika artykułu
Wybory europejskiej - jaki i gdzie głosować?

Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej, której przedstawiciele wybierani są w bezpośrednich wyborach. W jego skład w kadencji 2024-2029 wejdzie 720 posłów. W wyborach Polska ma przyznane 53 miejsca dla swoich przedstawicieli w 13 okręgach. Wielkopolska - w tym Poznań - to okręg nr 7.

Co zabrać ze sobą do lokalu wyborczego?

Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 227 stałych obwodowych komisji wyborczych, czynnych w godz. 7:00-21:00 oraz 33 odrębne OKW, utworzone np. w szpitalach i domach studenckich. Udając się do swojego miejsca głosowania trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport. Może też być to dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel.

Gdzie głosować?

Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby uzyskać do nich dostęp, wymagane jest zalogowanie się przy pomocy Profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Swój lokal wyborczy można także znaleźć w aplikacji mObywatel.

Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, korzystając z cyfrowego planu miasta. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44. 

Jedna karta do głosowania
Przychodząc do lokalu wyborczego wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania - z nazwiskami i imionami kandydatów na posłów. Każda karta musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Osoby, które mieszkają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, a także wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innej miejscowości lub innego kraju też mogą wziąć w nich udział. Do 6 czerwca mogą np. pobrać w dowolnej gminie w Polsce zaświadczenie o prawie do głosowania, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju, jak i za granicą. 

Do 6 czerwca można także złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie tego dnia. Najprościej i najszybciej zrobić to poprzez stronę gov.pl (usługa "Zmień miejsce głosowania") lub za pomocą aplikacji mObywatel. Więcej na temat głosowania poza miejscem zameldowania można znaleźć na stronie poznan.pl

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille'a. Będą one dostępne w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić.

Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna. 

Ważne: w żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny.

Do obowiązków obwodowej komisji wyborczej należy (na prośbę wyborcy), przekazanie ustnie treści obwieszczeń wyborczych, w tym informacji o komitetach  biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach

Darmowa komunikacja w dniu wyborów

Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga obowiązuje tylko w dniach wyborów.

Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami - dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.

Miejska infolinia czynna w weekend

Pracownicy Biura Poznań Kontakt będą udzielać informacji organizacyjnych o wyborach pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Miejska infolinia będzie czynna w sobotę, 8 czerwca w godzinach od 8:00 do 16:00, a także w dniu wyborów (niedziela, 9 czerwca) w godzinach od 7:00 do 21:00.

Więcej informacji o eurowyborach można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/eurowybory2024/

JZ