Wybory europejskie - jak zagłosować poza miejscem zameldowania?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Osoby, które mieszkają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, a także wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innej miejscowości lub innego kraju też mogą wziąć w nich udział. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych krokach.

Wybory europejskie - jak zagłosować poza miejscem zameldowania? - grafika artykułu
Wybory europejskie - jak zagłosować poza miejscem zameldowania?

Każdy, kto mieszka w Poznaniu, ale nie jest tu zameldowany - i chce oddać swój głos w stolicy Wielkopolski - powinien pobrać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców (wniosek o zmianę miejsca głosowania) lub zmienić stały obwód głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju, za granicą i na polskim statku morskim. 

Zaświadczenie można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. W dokumencie wskazuje się imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika. W Poznaniu zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są do 6 czerwca w urzędzie miasta przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty). 

Upoważnienie można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej

Ważne: należy zwrócić uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku np. jego zgubienia lub zniszczenia nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego. Bez zaświadczenia nie będzie też można wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Zmiana miejsca głosowania

Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie tego dnia.

Najprościej i najszybciej wniosek złożyć przez internet. Można to zrobić poprzez stronę gov.pl (usługa "Zmień miejsce głosowania") lub za pomocą aplikacji mObywatel. 

Osoby mieszkające w stolicy Wielkopolski wniosek o zmianę miejsca głosowania mogą złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty). 

Aby zostać dopisanym do spisu wyborców, dokumenty należy złożyć najpóźniej 6 czerwca. Zmiana miejsca głosowania jest bezpłatna. Wniosek można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej

Uwaga: osoby, które przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi dopisały się do spisu wyborców w Poznaniu, nie będą mogły głosować w wyborach europejskich w stolicy Wielkopolski, ponieważ dopisanie do spisu wyborców jest wpisem jednorazowym - do najbliższych wyborów. Dlatego przed wyborami do europarlamentu powinny dopisać się ponownie. 

Z kolei osoby, które przed wyborami samorządowymi lub osiedlowymi składały wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Poznaniu, będą mogły oddać tu głos, ponieważ znajdują się już w Centralnym Rejestrze Wyborców, co oznacza, że mogą głosować w stolicy Wielkopolski w każdych wyborach. 

Zmiana stałego obwodu głosowania 

Osoby, które nie są zameldowane w Poznaniu, ale chcą tu głosować, mogą też złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w stolicy Wielkopolski.

Sprawę najłatwiej załatwić online przez stronę gov.pl, logując się np. za pomocą profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający związki z Poznaniem. 

Wniosek można złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych) przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba umawiać się na wizytę. Do urzędu należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód albo paszport). Do załatwienia sprawy potrzebny będzie także wydrukowany wniosek - można go pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej albo wypełnić na miejscu, "w okienku".

Spis wyborców przebywających za granicą

Polacy przebywający za granicą w dniu wyborów mają też możliwość oddania głosu w jednym z 295 obwodów utworzonych poza krajem. Aby to zrobić, wystarczy do 4 czerwca złożyć właściwemu konsulowi wniosek o ujęcie w spisie wyborców. Sprawę można załatwić poprzez stronę ewybory.msz.gov.pl/, składając wniosek w wersji papierowej lub wysyłając dokumenty na adres mailowy danego konsulatu. 

Więcej szczegółów o zbliżających się wyborach można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/eurowybory2024/

Informacji udzielają także pracownicy miejskiej infolinii - Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 20:00.

JZ