Szkoła muzyczna z nową siedzibą

Zespół Szkół Muzycznych zyskał nową siedzibę. Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Poznania oraz Grupy MTP, szkoła będzie mieściła się w budynku przy ul. Głogowskiej 14. 

Na zdjeciu trzej męzczyźni za stołem konferencyjnym, za nimi ścianka z napisem: grupa mtp - grafika artykułu
Stuletni gmach zostanie przekazany szkole muzycznej i zyska nowy blask

Obecnie budynek pełni funkcję biurową. Swoją siedzibę mają tu finansowe i administracyjne wydziały Grupy MTP. Stuletni gmach zyska jednak nowy blask. Jego elewacja zostanie poddana renowacji, a  wnętrza będą dostosowane do potrzeb edukacyjnych młodych muzyków.

- Cieszy nas fakt, że młodzi muzycy, uczniowie ZSM w Poznaniu uzyskają docelową siedzibę, a tym samym warunki do nauki gry na różnych instrumentach - podkreśla Sławomir Rogowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 

- To kolejny dowód na to, że o poznańskiej kulturze myślimy poważnie i kompleksowo - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Szkoła będzie sąsiadować z nową siedzibą Filharmonii Poznańskiej, która w najbliższych latach powstanie na terenie MTP. Dzięki temu uczniowie nie tylko będą mogli uczyć się w świetnych warunkach, ale również będą mieli dostęp do nowoczesnych obiektów i szansę na współpracę z najlepszymi profesjonalistami.

- Cieszę się, że w stulecie budowy, gmach, który był historyczną siedzibą administracji targowej, dzięki wzajemnej współpracy Targów, administracji rządowej i samorządowej, odzyska dawną świetność, a w jego murach będzie gościła kultura. To też kontynuacja idei, by teren targów był miejscem dostępnym dla mieszkańców Poznania. By było to rozrywkowe serce miasta i miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych - mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.  

Sto lat historii

Budynek został oddany do użytku w 1925 roku. Był zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego w stylu klasycyzującego baroku. Oryginalnie centralnym elementem gmachu był półowalny ryzalit, wyraźnie zaakcentowany dwoma parami podwójnych kolumn. Po obu stronach ryzalitu znajdowały się skrzydła boczne, z wielkimi witrynami na boniowanym parterze. Dekorację kamieniarską budynku wykonał Mieczysław Lubelski, który na portalu nad wejściem głównym umieścił cztery putta z rogami obfitości, natomiast czterema parami cherubinów z wazami zwieńczył attykę gmachu. 

Po zakończeniu Powszechnej Wystawy Krajowej, w lutym 1930 roku, na pierwszym piętrze budynku otwarto Muzeum Miejskie, w którym umieszczono - przeniesioną z Zakopanego - pracownię Jana Kasprowicza. Zniszczony w czasie wojny budynek odbudowano w uproszczonej formie. Przez wiele lat znajdował się na nim neon witający gości przybywających do Poznania.*

MTP