Ratusz rozbłysnął na zielono

W czasie trwających cały tydzień spotkań z irlandzką kulturą można potańczyć, posłuchać muzyki oraz obejrzeć irlandzkie filmy. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych.
- Irlandzkie święto narodowe jest dla nas okazją do zaprezentowania poznaniakom kultury Irlandii poprzez taniec, muzykę i film. Przygotowaliśmy warsztaty plastyczne dla najmłodszych i spotkanie z legendami Zielonej Wyspy - mówi Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes Zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej
Poznańska Fundacja Kultury Irlandzkiej po raz czternasty organizuje w Poznaniu Dni św. Patryka. Festiwal odbywa się pod patronatem Ambasadora oraz Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu. Tradycyjnie już w Dzień św. Patryka, czyli 17 marca poznański Ratusz podświetlany jest na zielono. W tym roku barwna iluminacja pojawiła się również na budynku Urzędu Miasta.
Turyści przekonują, że podświetlenie jest dodatkowa atrakcją - Ogromnie się cieszymy, bo właśnie przyjechałyśmy zwiedzać Poznań pierwszy raz i akurat w dniu Patryka mamy okazję zobaczyć wszystko na zielono - przekonują panie Wioletta i Małgorzata, które przyjechały z Warszawy.
W programie Dni św. Patryka znajdą się w tym roku: koncert muzyki irlandzkiej - w wykonaniu zespołu Duan, Festiwal Filmów Irlandzkich z pokazem takich filmów jak "Gliniarz", "Przyzwoity przestępca", "Love Rosie" czy świetny dokument "1916 The Irish Rebellion", który w Poznaniu pokazany zostanie po raz pierwszy w niedzielę. Filmy wyświetlane są w kinie Charlie Monroe.
W weekend warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, które wspólnie z fundacją przygotowało Dzień Irlandzki. Sobota (18 marca) wypełniona będzie atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Będą specjalne warsztaty plastyczne, taneczne i spotkanie z baśniami. Odpocząć będzie można w zielonej kawiarence.
W niedzielę Akademickie Centrum Kultury Trops przy ul. Św. Rocha 9 organizuje Szmaragdowe Céilí czyli wielką, irlandzką potańcówkę. W programie wydarzenia od godz. 18:00 będą warsztaty i pokazy tańca, zabawa taneczna, konkurs na najbardziej zielone przebranie. Obowiązkowy kolor wieczoru to zielony.
Fundacja Kultury Irlandzkiej jest organizacją non profit, o statusie organizacji pożytku publicznego. Od 2003 roku promuje kulturę irlandzką w Polsce we wszelkich jej aspektach oraz dofinansowuje irlandzkie projekty indywidualne.
Pełen program festiwalu znajduje się w załączniku.
Hubert Bugajny/biuro prasowe
Zobacz również

Wiecha na budowie pływalni przy ul. Taborowej

Pomóż tworzyć Malta Festival 2025

Stwórz grę i chroń wodę - konkurs H2O Challenge
