Impact'25 - znana jest już agenda konferencji

- Impact to nie tylko konferencja, to przestrzeń, dzięki której Poznań staje się areną najważniejszych rozmów o przyszłości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Obecność światowych liderów opinii, polityków czy ekspertów pokazuje, że nasze miasto nie tylko gości, ale też aktywnie uczestniczy w kształtowaniu światowej debaty o rozwoju. W czasach dynamicznych przemian i globalnych wyzwań, musimy łączyć odwagę z odpowiedzialnością. Wydarzenie takie jak Impact, to najlepsze miejsce, by o tym rozmawiać.
W pierwszym dniu Impact'25 poruszone zostaną tematy związane z transformacją energetyczną, cyberbezpieczeństwem czy współczesną rolą kultury. Były sekretarz stanu USA, John Kerry, przedstawi swoje spojrzenie na wpływ zmian klimatycznych na gospodarkę. Zaś prof. Anna Lembke, autorka książki "Niewolnicy dopaminy", weźmie udział w dyskusji o cyfrowych uzależnieniach.
Pierwszy dzień - klimat, cyberbezpieczeństwo i Olga Tokarczuk
Podczas konferencji nie zabraknie pytań o przyszłość konkurencyjności Europy. Odpowie na nie m.in. Martin Wolf, główny komentator ekonomiczny "Financial Times" i jeden z najbardziej wpływowych publicystów gospodarczych na świecie.
W ubiegłym roku ponad 70 proc. polskich firm padło ofiarą cyberataków. W obliczu rosnącej skali zagrożeń kwestia cyberbezpieczeństwa wydaje się być kluczowa. Jakie są obecnie najważniejsze kierunki rozwoju w tej dziedzinie i czy systemy bezpieczeństwa narodowego nadążają za postępem w obszarze sztucznej inteligencji? Tematy te zostaną omówione m.in. przez Steve'a Pursera, dyrektora ds. technologii w unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa (ENISA), gen. dyw. Karola Molendę, dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Manfreda Boudreaux-Dehmera, pierwszego Chief Information Officera NATO.
Czy Azja stanie się kluczowym regionem XXI wieku? Wzrost znaczenia tego obszaru w gospodarce i polityce globalnej skłania do refleksji nad jego przyszłą rolą. W trakcie Impact'25 tematy te zostaną omówione przez prof. Tomohiko Taniguchiego z Uniwersytetu Tsukuba, Marka Leonarda z European Council on Foreign Relations, Martina Wolfa oraz Kathrin Hille, korespondentkę "Financial Times" ds. Chin i Azji Wschodniej.
W tegorocznej edycji Impact po raz pierwszy w historii wydarzenia krajem partnerskim została Szwajcaria. Wśród zaproszonych gości znaleźli się innowatorzy, naukowcy i przedstawiciele helweckiego biznesu. Jednym z nich jest André Hoffmann, wiceprezes firmy Roche Holding, wnuk jej założyciela Fritza Hoffmanna-La Roche'a, który w 1896 roku stworzył jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie.
Podczas wydarzenia wystąpi również Ashlee Vance, autor biografii Elona Muska i dziennikarz, który od lat śledzi rozwój Doliny Krzemowej. Obecnie pracuje nad książką poświęconą temu regionowi, a podczas Impact'25 podzieli się swoimi obserwacjami na temat przyszłości światowego centrum innowacji technologicznych.
Impact'25 to nie tylko rozmowy o gospodarce, technologii czy bezpieczeństwie. Wśród 23 ścieżek tematycznych znalazły się również bloki poświęcone zdrowiu psychicznemu, edukacji i kulturze. Jednym z poruszanych tematów będzie wpływ bliskości i seksualności na zdrowie psychiczne - w kontekście współczesnego kryzysu relacji stanie się to punktem wyjścia do dyskusji z udziałem Anji Rubik (Fundacja SEXEDPL) i prof. Michała Lwa-Starowicza. W rozmowie o relacjach udział wezmą również Borys Szyc i Justyna Nagłowska, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami.
Znaczenie kultury w świecie pełnym podziałów i niepewności zostanie omówione przez Andę Rottenberg, Aleksandra Hudzika (Mint: Magazyn o kulturze) oraz Agnieszkę Lajus z Muzeum Narodowego w Warszawie. Po tej rozmowie o inwestowaniu w sztukę opowie Grażyna Kulczyk.
Jednym z punktów programu będzie dyktando "ĄĘ", prowadzone przez Kamilę Kalińczak. Pierwszy dzień zwieńczy spotkanie z Olgą Tokarczuk, która oprócz udziału w rozmowie, podpisze również książki w Impact Bookstore. W księgarni obecni będą także inni autorzy i autorki, w tym: Anna Lembke, Ashlee Vance, Timothy Snyder, Mark Leonard, Rose Hackman, Anda Rottenberg, Bogdan de Barbaro i Martin Wolf.
Drugi dzień Impact'25 - sztuczna inteligencja, kosmos i Barack Obama
Drugi dzień Impact'25 będzie poświęcony zagadnieniom związanym ze sztuczną inteligencją, nowymi technologiami, przestrzenią kosmiczną oraz współczesnym wyzwaniom demokracji.
Jednym z głównych mówców będzie politolog Francis Fukuyama, uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych myślicieli. Jego wystąpienie koncentrować się będzie na strategiach reagowania na globalne zmiany i wyzwania.
W temacie sztucznej inteligencji głos zabiorą m.in. Mati Staniszewski, współzałożyciel i dyrektor generalny ElevenLabs - firmy specjalizującej się w rozwiązaniach generatywnych AI. Przedstawi on możliwości wykorzystania głosu jako nowego standardu w komunikacji cyfrowej. Z kolei Cédric Villani, matematyk i były doradca francuskiego rządu, omówi europejską perspektywę rozwoju sztucznej inteligencji.
W debacie na temat rozwoju sektora kosmicznego udział wezmą przedstawiciele firm zajmujących się tego typu technologiami, w tym Simona Jenner (Axiom Space), Bianka Cefalo (Space Dots) i Rafał Modrzewski (ICEYE).
W programie drugiego dnia znalazły się także tematy związane z marketingiem sportowym i turystyką - w tej części udział zapowiedziała Magda Linette, trzecia najwyżej klasyfikowana polska zawodniczka w historii rankingu WTA.
W Impact Arenie kontynuowane będą rozmowy o współczesnym państwie i kondycji demokracji. Wystąpią m.in. prof. Timothy Snyder oraz politolog Iwan Krastew. W debacie dotyczącej kryzysu prawdy, dezinformacji i propagandy udział wezmą Peter Pomerantsev, autor książki o wojnie informacyjnej oraz filozof Mark Lilla. Wolfgang Münchau, autor analizy gospodarki niemieckiej, spróbuje odpowiedzieć na pytanie o przyszłość francusko-niemieckiego motoru Unii Europejskiej.
Podczas drugiego dnia wydarzenia w Impact Bookstore swoje książki podpisywać będą m.in.: Francis Fukuyama, Patrick Kane, Justyna Suchecka, Oliver Franklin-Wallis, Iwan Krastew i Martin Wolf.
Finałem jubileuszowej, 10. edycji Impact'25 będzie rozmowa prezydenta Baracka Obamy z prof. Timothym Snyderem. Spotkanie dwóch autorytetów - lidera politycznego i historyka specjalizującego się w badaniu totalitaryzmu i kondycji demokracji - zamknie wydarzenie i podsumuje jego główne wątki.
Podcasty na żywo - nowość na scenach Impact'25
Podczas tegorocznej edycji Impact'25 w programie znajdą się również nagrania podcastów realizowane na żywo ze sceny wydarzenia. Wśród zaproszonych twórców znajdą się m.in. Bartosz Węglarczyk i Tomasz Sekielski, autorzy formatu "Naczelni", a także Katarzyna Zdanowicz ("Zdanowicz pomiędzy wersami"), która porozmawia z byłym prezydentem i byłymi premierami - Bronisławem Komorowskim, Leszkiem Millerem, Waldemarem Pawlakiem i Janem Krzysztofem Bieleckim - o ich spojrzeniu na politykę krajową i międzynarodową.
Swoje podcasty zarejestrują także: Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski ("WojewódzkiKędzierski"), Katarzyna Janowska ("Awantura o kulturę"), Witold Jurasz ("Raport Międzynarodowy") oraz Łukasz Kijek ("Biznes Klasa"). Relację na żywo z wydarzenia poprowadzi również program "Onet Rano".
Zobacz również

NetZero Energy w Poznaniu

Kwiecień pod znakiem energii i dekarbonizacji przemysłu

Festiwal Klocków
