Poznań w żółtej strefie

W czwartek, 8 października, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objęcie żółtą strefą całego kraju (z wyjątkiem powiatów, w których obowiązuje strefa czerwona). Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywać już od najbliższej soboty, 10 października - mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenu.
Co się zmieni
Od soboty, 10 października, obowiązkowe będzie noszenie maseczek w miejscach publicznych - nawet, jeśli jest zachowana odległość 1,5 m od innych osób. Z tego obowiązku wyłączone będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.
Zasłanianie ust i nosa nadal jest obowiązkowe w autobusach i tramwajach, sklepach, zakładach usługowych, kościołach, zakładach pracy i urzędach. Zwolniono za to z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.
- Noszenie masek ochronnych i zachowywanie dystansu to najlepsze, co każdy z nas może zrobić, by chronić siebie i bliskich - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Proszę wszystkich poznaniaków: zachowujmy zasady higieny, często myjmy ręce i przestrzegajmy obostrzeń. Tylko w ten sposób możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Ograniczony będzie limit publiczności w kinach i na wydarzeniach sportowych - w strefie żółtej zajętych może być tylko 25 proc. miejsc na widowni. To samo dotyczy spektakli teatralnych i innych wydarzeń kulturalnych, chyba, że odbywają się one na otwartej przestrzeni - wtedy może wziąć w nich udział maksymalnie 100 osób.
Tylko 75 osób może wziąć udział w weselu (nie licząc obsługi) i innej uroczystości rodzinnej - uwaga, z tej zmiany zostaną wyłączone wesela, które odbywają się w najbliższy weekend. To obostrzenie ma wejść w zycie dopiero 17 października. W innych imprezach i spotkaniach może wziąć udział do 100 osób.
W lokalach gastronomicznych może przebywać maksymalnie jedna osoba na 4 metry kwadratowe (wyłączając obsługę). Dokładnie takie samo ograniczenie dotyczy organizacji kongresów i targów. Jeszcze mniej klientów może równocześnie wejść na siłownię - tu dopuszczalna jest jedna osoba na 7 mkw - oraz do wesołych miasteczek, parków rekreacyjnych i parków rozrywki, gdzie limit to 1 osoba na 10 mkw
Od soboty w całym kraju obowiązywać ma również nowy zakaz udostępniania lokali do imprez. Chodzi o punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, ale udostępniają przestrzeń w tym celu. Obowiązuje też zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między nimi nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinny być co najmniej 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.
Co się nie zmienia
W autobusach i tramwajach nadal można przewozić tyle osób, ile jest miejsc siedzących - albo tyle, ile wynosi połowa wszystkich miejsc. Bezwzględnie należy zasłaniać usta i nos. Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie codziennego sprzątania. W przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem - kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany. Dodatkowo wszystkie tramwaje i autobusy wyposażono w automatyczne, bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk.
Klienci sklepów nadal mają obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. Ciągle dopuszczalna jest działalność hotelarska, nie mogą jednak działać kluby nocne i dyskoteki. Na basenach i aquaparkach dopuszczalne jest maksymalne 75-procentowe obłożenie.
AW
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Tramwaj z Krakowa będzie kursował na liniach turystycznych

Już w sobotę Gratowóz odbierze zużytą odzież i tekstylia
