Poznań domem dla ptaków

Wraz z wiosną do stolicy Wielkopolski wracają także migrujące ptaki. Na poznańskich drzewach oraz budynkach pojawiły się nowe budki. Stanowią one sztuczną bazę lęgową dla ptaków oraz pomagają im w znalezieniu schronienia w mieście.

Na zdjęciu ptak na budce dla ptaków zawieszonej na drzewie - grafika artykułu
Na poznańskich drzewach oraz budynkach pojawiły się nowe budki dla ptaków, fot. Ł. Polakowski/ZLP

Wydział Klimatu i Środowiska UMP kupił 51 budek lęgowych dla ptaków. Siedemnaście z nich to budki zamknięte typu A1. Kolejne 17 należy do typu A -  ich otwór wlotowy o średnicy 3,30 cm skutecznie uniemożliwia dostanie się do wnętrza większym i dużo silniejszym konkurentom (jak np. szpak zwyczajny), którzy mogą przepędzić jej mieszkańców. Pozostałe budki są typu B.

Wszystkie skrzynki charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Są podwójnie impregnowane naturalnym pokostem lnianym. Kosztowały ponad 3,4 tys. zł. Całość sfinansowana została z budżetu Wydziału Klimatu i Środowiska UMP.

Pomysłodawcą obecnie stosowanego, prostego i praktycznego rozwiązania - czyli podziału skrzynek wykonanych z drewnianych desek na konkretne typy - jest poznański ornitolog i popularyzator wiedzy o ptakach, profesor Jan Sokołowski. Zaproponował on cztery podstawowe ich typy różniące się wymiarami i średnicą otworu wlotowego. Przy tworzeniu budek, należy także zwrócić uwagę na jego wysokość - im wyżej od dna skrzynki, tym  mniejsze zagrożenie ze strony drapieżników.

We współpracy z Zakładem Lasów Poznańskich budki zostaną zawieszone w miejscach wyznaczonych przez leśniczych, na terenach lasów komunalnych miasta Poznania i użytkach ekologicznych np. "Dębina II". Akcja zawieszania skrzynek dla ptaków i nietoperzy prowadzona jest corocznie. Budki stanowią sztuczną bazę lęgową, która przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności i naturalnej odporności lasów, co jest szczególnie ważne w dobie zachodzących zmian klimatycznych. 

Zakład Lasów Poznańskich od stycznia do lutego zamontował już ponad 100 skrzynek lęgowych. Część z nich stanowią te przekazane przez WKiŚ UMP.

Skrzynki  zamontowane w leśnictwach Marcelin, Strzeszynek i Zieliniec-Antoninek  są w większości typu A - dla dużych dziuplaków, takich jak np. bogatki, mazurki, wróble, pleszki, kowaliki, oraz  A1 dla małych dziuplaków, np.: modraszki, muchołówki żałobnej. Montowane są również te typu B - dla szpaka, dzięcioła dużego oraz skrzynki dla nietoperzy charakteryzujące się otworem wejściowym od spodu.

Domki dla ptaków także na budynkach 

W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM im. Karola Marcinkowskiego, na budynkach od strony ul. Jackowskiego także zostały zamontowane specjalne budki lęgowe dla ptaków. 

Dach zabytkowego szpitala na ul. Polnej ze względów technicznych wymagał specjalnego zabezpieczenia z siatek ochronnych. Konieczne to było ze względu na bezpieczeństwo poruszających się po terenie szpitala  pacjentów i pracowników, a także parkujące w pobliżu pojazdy.

Z opinii ornitologicznej wynikało, że na zabezpieczanym terenie znajdowało się 15 gniazd. Przez zabezpieczaniem budynków służby techniczne szpitala wystąpiły do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na wykonanie rekompensaty za gniazda. Na szpitalu umieszczono 30  budek lęgowych.

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 50 na Starym Żegrzu powstał antysmogowy "Mural dla jerzyków". Ma zwiększyć wiedzę poznaniaków o tych ptakach, które przez termomodernizacje budynków tracą swoje siedliska i wycofują się z Poznania. Na jednej ze ścian szkoły zainstalowane są też budki lęgowe, zastępujące tym ptakom zamykane otwory w stropodachach bloków mieszkalnych.

Jerzyki są nadzwyczaj pożyteczne - to pogromcy komarów, much i meszek. Prawie całe życie (poza okresem wysiadywaniem jaj) spędzają w powietrzu, codziennie - w poszukiwaniu pokarmu - pokonują nawet 1000 km. Często są mylone z jaskółkami, od których są nieco większe. 

PD