NAJWIĘKSZA W POLSCE FONTANNA TRYŚNIE NA POZNAŃSKIEJ MALCIE

Szczególnie efektownie fontanna prezentować się będzie wieczorem, podświetlona sześcioma podwodnymi reflektorami i zwieńczona iluminowaną nazwą jej fundatora. Gejzer będzie widoczny z każdego miejsca obiektu maltańskiego, ale także z wielu punktów w mieście - np. z tarasu widokowego Akademii Ekonomicznej czy wysokich budynków na poznańskich osiedlach.
Fontanna będzie aktywna tylko w wyznaczonych godzinach. Urządzenie będzie działało o godz. 10:00, 16:30 i 21:45. W dni powszednie (od poniedziałku do piątku) woda tryskać będzie przez 15 minut, w soboty i niedziele 30 minut. Możliwe będzie oczywiście nadprogramowe uruchamianie fontanny w dowolnej porze i na dowolnie długi czas. Dzięki temu maltańska fontanna towarzyszyć będzie najważniejszym wydarzeniom sportowym i kulturalnym odbywającym się w okolicach Malty.
Przeszkodą uniemożliwiającą uruchomienie fontanny mogą być wyłącznie warunki atmosferyczne. Przy tak wysokim słupie wody istotne jest zachowanie warunków bezpieczeństwa.
Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, fontanna będzie pełniła także funkcję praktyczną. Rozbijające się o powierzchnię jeziora strugi wody przyczynią się do jego napowietrzenia, natomiast mikroskopijne krople unoszące się w powietrzu wytworzą specyficzny mikroklimat. Co ciekawe, przy założonej wydajności pomp, 8 l/s, będą one potrzebowały aż 36 lat na przepompowanie całej wody z jeziora.
Uroczystość uruchomienia fontanny będzie też okazją do nadania jej imienia. Patronem fontanny zostanie hr. Edward Raczyński (1786-1845), który przyczynił się do założenia w 1841 roku w Poznaniu wodociągu.
Zobacz także
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Młodzież uczciła rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego

Szansa na więcej - konferencja wspierająca rozwój zawodowy
