Najpierw elewacja, teraz nowe boisko

Uczniowie poznańskiego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Różanej zyskali nowe miejsce do ćwiczeń. Powstało tam wielofunkcyjne boisko. Wcześniej odnowiona została elewacja tego zabytkowego gmachu. Naprawiono też mechanizm słynnego, ponadstuletniego zegara, wiszącego na ścianie od strony dziedzińca. 

Zdjęcie przedstawia boisko i budynek szkoły. - grafika artykułu
Uczniowie poznańskiego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Różanej zyskali nowe miejsce do ćwiczeń. Powstało tam wielofunkcyjne boisko.

- Szkoła jest dla uczniów. To Wy jesteście najważniejsi. Naszym celem jest wspieranie waszej edukacji, także przez takie kompleksowe remonty. Działamy krok po kroku. W przypadku tej szkoły mamy już za sobą renowację elewacji. Myślimy już o remoncie dziedzińca i wnętrza budynku. Życzę Wam sukcesów sportowych, abyście godnie reprezentowali waszych kolegów i koleżanki, a nauczycielom - satysfakcji z pracy - zwrócił się do społeczności szkolnej Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podczas oficjalnego otwarcia nowego boiska.

Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią kosztowała około pół miliona złotych. W poniedziałek odbyło się jego oficjalne otwarcie.

- Każde dziecko woli chodzić do ładnej szkoły. Nasza prezentuje się bardzo dobrze. Budynek cieszy jednak oko nie tylko społeczności szkoły, ale wszystkich mieszkańców dzielnicy. Boisko po gruntownym remoncie służyć będzie dzieciom, tym bardziej, że rozpoczynamy sezon letni. One bardzo na to czekały - mówi Dobiesław Figuła, dyrektor Zespołu Szkół nr 5.

Szkoła wypiękniała

Nowe boisko przy Zespole Szkół nr 5 to dopełnienie prac, które toczyły się od kilku lat. Wcześniej odnowiona została elewacja tego zabytkowego gmachu. Zadbano nie tylko o ściany, ale też o renowację i konserwację detali architektonicznych oraz filarów, cokołu i podcieni arkad. Ławki zostały odnowione, pojawiły się również drewniane siedziska. Remont przeszły schody zewnętrzne. Swój blask odzyskały płaskorzeźby z piaskowca, które przedstawiają sceny z bajek. Po zmyciu wtórnych powłok malarskich, oczyszczeniu zabrudzeń, uzupełnieniu ubytków i impregnacji znów można rozpoznać bohaterów opowieści.

Odnowiono i naprawiono również zegar zdobiący elewację od strony dziedzińca. Dzięki zainstalowaniu nowego mechanizmu, znów działa i odmierza czas. Ponownie przywrócono też świetność zegarowego dzwonka, który co pół godziny wydaje charakterystyczne dźwięki.

Budynek u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego ma ponad 100 lat, dlatego prace były realizowane pod nadzorem konserwatorskim. 

AJ