Na Ostrowie Tumskim śladami Bolesława Chrobrego

Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą najważniejsze zabytki architektoniczne związane z życiem i działalnością pierwszego polskiego króla. Szczególną rolę w tej historii odgrywa palatium, czyli rezydencja książęca, wzniesiona jeszcze przez Mieszka I. To właśnie tutaj Bolesław Chrobry przyszedł na świat, dorastał i sprawował pierwsze rządy. To stąd wyruszał też na swoje wyprawy i tu - po śmierci - został pochowany w poznańskiej katedrze.
Bolesław Chrobry to także władca, który znacząco rozbudował umocnienia poznańskiego grodu. Ich pozostałości można zobaczyć w Rezerwacie Genius loci. Dzięki temu dzieci biorące udział w lekcji będą mogły zobaczyć autentyczne ślady przeszłości, wejść do oryginalnego wykopu archeologicznego i poczuć atmosferę czasu sprzed tysiąca lat.
Uzupełnieniem tradycyjnej formy zwiedzania będzie możliwość skorzystania z wirtualnej rzeczywistości (VR), dzięki której uczestnicy przeniosą się do XI-wiecznego Ostrowa Tumskiego. Multimedialne wizualizacje, prowadzone przez archeologów, pozwolą na jeszcze lepsze poznanie codziennego życia w czasach Bolesława Chrobrego.
Podczas lekcji będzie można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej, prezentującej wygląd Poznania w czasach pierwszego króla Polski. Chętni mogą ją pobrać na własne telefony. Link oraz instrukcja dostępne w załączniku.
Od początku marca 2025 roku w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci przeprowadzono 31 lekcji muzealnych poświęconych Bolesławowi Chrobremu, które zostały dofinansowane przez Miasto Poznań. Wzięło w nich udział około 900 uczestników. Zajęcia organizowane są także niezależnie od miejskiego wsparcia - dotychczas odbyły się trzy takie lekcje. Do końca roku planowane jest przeprowadzenie kolejnych 69 lekcji w ramach dofinansowania oraz około 40 lekcji finansowanych samodzielnie.
Szczegółowe informacje o lekcjach muzealnych można uzyskać na stronie Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.
1000-lecie złotych koron
Lekcje muzealne to nie jedyne wydarzenie celebrujące królewski jubileusz. W obchody rocznicowe zaangażowały się poznańskie instytucje kultury. W ciągu najbliższych miesięcy na poznaniaków czekają wystawy tematyczne, koncerty, spektakle, warsztaty, festyn czy widowisko plenerowe.
Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało tom Kronik Miasta Poznania w całości poświęcony czasom Bolesława Chrobrego. Podczas kwietniowego 17. PKO Poznań Półmaratonu pojawią się akcenty związane z pierwszym koronowanym królem Polski, które obecne będą zarówno w stylistyce medali, jak i w identyfikacji wizualnej biegu. Tradycyjnie w uroczystości rocznicowe włącza się Zarząd Transportu Miejskiego, który wyda w tym roku okolicznościowe karty PEKA nawiązujące do 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. Swoje pomysły na uczczenie jubileuszu przygotowują też poznańskie szkoły, których patronem jest pierwszy król Polski, a także poznańscy przewodnicy miejscy.
Program jest na bieżąco aktualizowany. Aktualności na temat tego, co będzie działo się w stolicy Wielkopolski w ramach obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski, znajdują się na wortalu Rok Bolesława Chrobrego, do którego przejście prowadzi z miejskiej strony Poznan.pl.
HO
Zobacz również

Pierwsi królowie Polski na medalu 17. PKO Poznań Półmaratonu

7 kwietnia tramwaje wracają na trasę piątkowską

Wypożycz rower cargo i rozwijaj swoją firmę
