Młodzi ekolodzy nagrodzeni za prezenty dla naszej planety

W rywalizacji o wymyślenie, a następnie przygotowanie najlepszego prezentu dla naszej planety mogli wziąć udział uczniowie poznańskich szkół podstawowych. Konkurs towarzyszył obchodom Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego, a jego celem było kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
Do konkursu zgłoszono 10 projektów z 7 szkół, w dwóch kategoriach: klasy 1-3 i 4-6. Każdy udokumentowano odpowiednim opisem, filmami i zdjęciami. Komisja konkursowa wyłoniła dwa zwycięskie projekty i przyznała dwa wyróżnienia.
W kategorii klas 1-3 nagrodę główną w wysokości 2 000 zł otrzymała Szkoła Podstawowa nr 35 za projekt "Budki lęgowe dla ptaków", a wyróżnienie przyznano Szkole Podstawowej nr 83 za projekt "Planeta - nasza przyjaciółka na co dzień".
W kategorii klas 4-6 znów najlepsi byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35, którzy otrzymali nagrodę główną w wysokości 2 000 zł za projekt "Hotele dla owadów". Wyróżnienie otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 78 za projekt "Zgnieć karton - dla Ziemi warto!".
Irmina Walczak i Ewa Kotlarek, nauczycielki, które opiekują się zwycięskimi drużynami w SP 35, są bardzo dumne z nagrody, a zwycięskie projekty już zostały wykorzystane w praktyce.
- Budki lęgowe dla ptaków już zostały powieszone w rezerwacie Żurawiniec, koło naszej szkoły, pod kierunkiem leśniczego - wyjaśnia Irmina Walczak.
- Musimy dbać o środowisko i jak najbardziej racjonalnie korzystać z jego zasobów - powiedział, wręczając nagrody zwycięzcom, Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP. - Mam nadzieję, że do przyszłego roku, do kolejnej edycji konkursu, zastanowicie się, jakie jeszcze inne elementy naszego środowiska można by było poprawić.
- Jako firma walczymy o środowisko i staramy się prowadzić naszą produkcję w jak najbardziej ekologiczny sposób - podsumował Alexandre Farion, prezes spółki Veolia. - Ale możemy o to dbać także w naszych domach. Tu, w Poznaniu, uczniowie pokazali, że świetnie sobie z tym radzą.
Poza nagrodami pieniężnymi zwycięskie drużyny otrzymały przewodniki przyrodnicze, a także - z okazji Euro 2016 - piłki z autografem Bartosza Bosackiego. A po wręczeniu nagród czekał na młodych ekologów poczęstunek złożony z produktów Sprawiedliwego Handlu, ponieważ Poznań jest członkiem sieci miast wspierających ten ruch.
Konkurs zorganizowany został przez Fundację Veolia (w uroczystości wzięły udział Anna Tronina, członek zarządu fundacji, i Renata Grossek, dyrektor fundacji) we współpracy z Urzędem Miasta Poznania. Wydział Ochrony Środowiska UMP wspomógł go pod względem merytorycznym, a Wydział Oświaty UMP ułatwił dotarcie do szkół.
Lilia Łada/biuro prasowe/WOŚ UMP
Zobacz również

Wiecha na budowie pływalni przy ul. Taborowej

Stwórz grę i chroń wodę - konkurs H2O Challenge

Impact'25 - znana jest już agenda konferencji
