Miasto przekaże nieruchomość dla dzieci niesłyszących

Miasto przekaże samorządowi województwa nieruchomość, na której znajdują się budynki Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących - radni podczas wtorkowej sesji jednogłośnie wyrazili zgodę na dokonanie darowizny. 

Na zdjęciu budynek szkoły, przysłonięty drzewami - grafika artykułu
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego został powołany w 1832 roku

Ośrodek na poznańskiej Śródce od wielu lat kształci dzieci i młodzież z Poznania, ale także zaspokaja potrzeby uczniów z terenu całego regionu. Dlatego już w 2021 r. Miasto powierzyło jego prowadzenie samorządowi województwa wielkopolskiego, a rok później w tym celu oddało nieruchomości do bezpłatnego korzystania. Teraz przekaże również prawo własności do nich. Z wnioskiem o to wystąpił samorząd województwa, który zamierza wykonać w budynkach szkoły niezbędne remonty.

Chodzi o tereny przy ul. Bydgoskiej oraz ul. Warszawskiej - znajdują się na nich nie tylko budynki szkół, ale również służby zdrowia, a także internat, sala gimnastyczna, stołówka oraz budynek administracyjny. Jest tam również boisko do siatkówki i koszykówki, a także plac zabaw. Nieruchomości warte ponad 32,6 mln zł zostaną zgodnie z przepisami obowiązującego prawa przekazane w drodze darowizny.

- Celem uchwały, którą podjęli radni, jest przede wszystkim dążenie do tego, aby dzieci miały zapewnione jak najlepsze warunki do nauki, rozwoju i wsparcia. Tak, aby działająca w tym miejscu szkoła mogła się nadal rozwijać, będąc wizytówką naszego miasta. Marszałek województwa zadeklarował wykonanie niezbędnych, wielomilionowych prac inwestycyjnych, aby ten cel osiągnąć. Zamknięcie całego procesu przekazania nieruchomości i podpisanie aktu notarialnego planowane jest do sierpnia 2025 r. - mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego został powołany w 1832 roku. Pierwotnie funkcjonował jako Królewski Zakład dla Głuchoniemych. Jest to jeden z najstarszych tego typu ośrodków w Polsce, nieprzerwanie kontynuujący swoją działalność. Budynki, w których funkcjonuje ośrodek, są wpisane do rejestru zabytków. To m.in. pierwszy gmach szkoły, wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku wg projektu Augusta Sollera, a także dawny klasztor reformatów, powstały w latach 1693-1704, przejęty przez szkołę w 1874 roku i zaadaptowany na sale do nauki i internat.

Na terenie przekazywanych nieruchomości znajdują się również obiekty objęte ochroną konserwatorską. Są one częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego kolebki miasta, najstarszego przedmieścia i dzielnic XIX-wiecznego Poznania. To łącznik między szkołą a klasztorem, willa dyrektora pełniąca obecnie funkcje administracyjne, budynek gospodarczy ze stołówką (rozbudowywany od II połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku), a także sama szkoła, sala gimnastyczna i ogrodzenie.

Poza tym do gminnej ewidencji zabytków wpisany jest  również dawny dom mieszkalny dla pracowników ośrodka, który został wybudowany w 1934 roku przy ul. Warszawskiej 17.

Po przekazaniu nieruchomości zadaniem samorządu województwa będzie zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju oraz przeprowadzenie prac inwestycyjnych, zabezpieczenie i utrzymanie zabytku w dobrym stanie.

W skład ośrodka wchodzą następujące placówki:

  • Przedszkole,
  • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 113,
  • Branżowa Szkoła I Stopnia,
  • Liceum Ogólnokształcące,
  • Technikum,
  • Szkoła Policealna,
  • Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy,
  • internat.

Wszystkie działania ośrodka zmierzają do ułatwienia uczniom porozumiewania się ze środowiskiem ludzi słyszących. Szkoła wspomaga wszelkie inicjatywy dzieci niesłyszących, które pragną uczestniczyć w wielu dziedzinach życia społecznego, m.in. w sporcie, imprezach artystycznych, turystyce, rekreacji, ekologii. 

AW