Kampania społeczna na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu z powodu ubóstwa

Decyzją Parlamentu i Rady Unii Europejskiej rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Celem każdego Europejskiego Roku jest podnoszenie świadomości obywateli Unii na temat problemów, z jakimi  zmaga się świat. W ramach obchodów Roku organizowane będą kampanie, projekty czy inne działania przybliżające zagadnienie ubóstwa w 29 krajach, które zaangażowały się w obchody Roku.

plakat - grafika artykułu
plakat

Odpowiadając na to wezwanie, Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu na terenie miasta przeprowadzi kampanię społeczną na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu z powodu ubóstwa. W ramach kampanii, od 24 do 31 marca br., zrealizowana zostanie akcja informacyjna - w pojazdach komunikacji miejskiej umieszczone zostaną stosowne ulotki i plakaty.

Kolejną inicjatywą tematycznie związaną z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym będzie organizowana przez Kolegium w dniu 14 kwietnia br. konferencja naukowa pt. "Ubóstwo i marginalizacja społeczna rodziny jako wyzwanie dla współczesnej pracy socjalnej".

Nie ma jednoznacznych kryteriów, na podstawie których można sformułować obowiązującą wszystkich definicję ubóstwa. Zwykle przyjmuje się, że ubogim nazywamy kogoś, kogo nie stać na zaspokojenie elementarnych potrzeb, które w zbiorowości uznaje się za podstawowe. Dane informują, że około 4 milionów Polaków żyje na granicy ubóstwa nie mając środków na zakup artykułów pierwszej potrzeby, także leków. Wśród najbardziej potrzebujących znajdują się rodziny wielodzietne, matki samotnie wychowujące dzieci, rodzice przewlekle chorych dzieci oraz osoby starsze.

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli środowisk samorządowych i pozarządowych, specjalistycznych instytucji i organizacji statutowo niosących pomoc osobom ubogim.