Dzień Sąsiada na Świętym Marcinie
Na scenie pojawią się m.in.: Ksenia Shaushyshvili z Walenczevsky Band, rodzina Rajman, Flexi & Fusion Dance Group z Jazz Dance Studio Anny Beker, Retro Cafe oraz dzieci ze SP nr 75. Posłuchać będzie można także koncertu jazzowego w wykonaniu Jana Adamczewskiego z zespołem. Tradycyjnie w ramach "Śpiewanek na Marcinie" organizatorzy zapraszają poznaniaków do wspólnego śpiewu znanych szlagierów, a Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie porwie uczestników do ulicznej potańcówki.
Na najmłodszych czekać będzie strefa zabaw z różnymi grami i konkursami, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji z okresu PRL. Będzie też koncert "Poznaj Poznań" w wykonaniu Teatru "Mozaika".
Centrum Szyfrów Enigma także przygotowało specjalne atrakcje. Będzie okazja do odwiedzenia gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I sekretarz. Najmłodsi za to będą mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych tajemnicy kipu, czyli węzełkowego pisma stosowanego przez Inków. Ponadto 9 września obowiązywać będzie promocyjna cena wejściówek na podstawie drukowanych na Dzień Sąsiada kartek z PRL. Każdy, kto przyjdzie z karteczką, wejdzie do centrum w cenie biletu ulgowego.
Będzie można obejrzeć także dwie wystawy: "Obok i w. O Peryferiach Poznania w Fotografii" - Sala Wystaw, CK ZAMEK oraz "Stary, dobry Święty Marcin" - dziedziniec Towarzystwa Wiedzy Powszechnej ul. Św. Marcin 69. Z placu Mickiewicza o 13:00 wyruszy przechadzka z przewodnikiem "Kobiety Świętego Marcina".
W strefie książki pisarz Piotr Bojarski będzie podpisywał swoje powieści, których akcje dzieją się w ścisłym centrum Poznania.
Nie zabraknie także warsztatów oraz animacji dla dzieci. Szczegółowy program znaleźć można na stronie na Facebooku.
Impreza jest doskonałą okazją do zaprezentowania możliwości lokalnych przedsiębiorców. Stworzą oni specjalną, promocyjną ofertę tego dnia. Nie zabraknie również potraw serwowanych w czasach PRL. Wydarzenie jest finansowane z budżetu Miasta Poznania. Organizatorem jest Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Poznaniu wraz z Koalicją Św. Marcin.
Odkryj Święty Marcin
Dzień Sąsiada będzie również doskonałą okazją, by wziąć udział w wyjątkowej grze miejskiej "Odkryj Święty Marcin". Wykonując zadania, uczestnik będzie mógł odkrywać nowe miejsca i poszerzyć swoją wiedzę na temat jednej z ciekawszych ulic Poznania.
Organizatorzy - Pokolenie 2020, Grono Bistro i Wino - przygotowali 10 wyzwań, które uczestnicy mogą wykonać w centrum miasta - na ulicy Święty Marcin i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. To np. odnalezienie serca Poznania, wypicie wina na Świętym Marcinie czy poznanie historii szyfrów. Można też zakochać się w Muzie, zatańczyć na Taczaka i odkryć sekrety podwórek, a także iść na lumpy i klunkry, zjeść rogala świętomarcińskiego, sprawdzić, co na afiszu i wysłać przechodniom dobre słowo i uśmiech.
Od uczestników zależy w jaki sposób przebiegnie rozgrywka. Wystarczy pobrać folder gry, zawierający: mapę, listę wyzwań do "odhaczenia", miejsce do zbierania pieczątek oraz kod QR, po którego zeskanowaniu będzie można zyskać dostęp do listy punktów do odwiedzenia. W rozgrywce może wziąć udział dowolna liczba osób bez ograniczenia wieku.
Zadaniem jest zdobycie co najmniej 5 pieczątek, które czekają w miejscach w zakładce "Lista Partnerów", dostępnej po zeskanowaniu kodu QR. Po ich zebraniu można udać się się do dowolnego miejsca z listy partnerów i wymienić pieczątki na nagrodę.
PD