Drugi etap konsultacji społecznych dotyczących Planu ogólnego miasta Poznania
Spotkanie konsultacyjne odbędzie się w czwartek, 16 stycznia o godz. 17:00 za pośrednictwem platformy ZOOM. Podczas niego przedstawione zostaną główne założenia projektu Planu ogólnego oraz omówione formy zapoznania się z dokumentem, który będzie dostępny na stronie internetowej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu (MPU).
- Tworzenie Planu ogólnego to wyjątkowa okazja, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością naszego miasta. Każda opinia wnosi wartość do tego procesu, dlatego zachęcam poznanianki i poznaniaków do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami - mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Plan ogólny to dokument na miarę XXI wieku. Chcemy, aby był on efektem dialogu z mieszkańcami i odpowiedzią na ich potrzeby.
Dane do logowania:
- Link: https://poznan-pl.zoom.us/j/91045962028?pwd=5HhCgBY8lwsaSegjoMfbw8KwQP5yG7.1
- Identyfikator spotkania: 910 4596 2028
- Kod dostępu: 654113
Materiały informacyjne dotyczące projektu zostaną opublikowane po spotkaniu konsultacyjnym 16 stycznia. Pojawią się na stronach internetowych Miasta Poznania oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Konsultacje społeczne potrwają od 16 stycznia do 7 lutego 2025 r.
Opinie na temat projektu można składać:
- pocztą elektroniczną na adres: mpu@poznan.mpu.pl,
- tradycyjną pocztą na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań,
- za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej: /MPU_Poznan/SkrytkaESP,
- za pomocą E-doręczeń na adres: AE:PL-33601-40048-DEAJF-16.
Za kontakt w kwestiach merytorycznych odpowiada Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu:
- Hanna Sałanowska - hsalanowska@poznan.mpu.pl;
- Adrian Rutkowski - arutkowski@poznan.mpu.pl
Telefon kontaktowy do Informacji MPU: 61 639 64 60.
W kwestiach organizacyjnych można kontaktować się z Moniką Borowicką-Prewicz (Gabinet Prezydenta Urzędu Miasta Poznania) - tel. 61 878 15 03.
Plan ogólny dla Poznania - czym jest?
Nowy dokument planistyczny jest odpowiedzią na zmiany w przepisach prawa. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada na miasta i gminy obowiązek dostosowania się do nich. W związku z tym, obecne "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", uchwalone przez radę miasta w lipcu 2023 roku, straci moc, ustępując miejsca nowemu dokumentowi - Planowi ogólnemu. Każda gmina w naszym kraju musi przyjąć plan ogólny do końca 2025 roku, aby zapewnić zgodność systemu planistycznego z nowymi regulacjami prawnymi.
Plan ogólny to dokument, który ma ułatwić realizację skutecznej polityki przestrzennej miasta. Będzie obejmował cały obszar Poznania, z wyjątkiem tzw. zamkniętych terenów wojskowych. Zostaną w nim zawarte najważniejsze wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego miasta. To m.in. strefy planistyczne oraz podstawowe parametry zabudowy (powierzchnia biologicznie czynna, powierzchnia i wysokość zabudowy oraz jej nadziemna intensywność). Plan ogólny to dokument planistyczny, sporządzany w postaci cyfrowej bazy danych. W odróżnieniu od "Studium...", na które składały się mapa i tekst, zgodnie z aktualnymi przepisami ma on formę wyłącznie danych przestrzennych, tj. obiektów na zdigitalizowanej mapie wraz z atrybutami je opisującymi. Dane te można wyświetlić za pomocą Przeglądarki danych planistycznych stworzonej w tym celu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
W ramach tego dokumentu możliwe będzie również wyznaczenie dodatkowych elementów, takich jak obszar uzupełniania zabudowy, czy obszar zabudowy śródmiejskiej.
Wytyczne zawarte w Planie ogólnym będą stanowiły podstawę dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z ustaleniami nowego dokumentu będą musiały być zgodne też tzw. decyzje o warunkach zabudowy czy o lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Plan ogólny - w odróżnieniu od "Studium...", które jest dokumentem kierunkowym - będzie aktem prawa miejscowego. Ma on zapewnić większą precyzję i zgodność realizowanych projektów z długoterminową wizją rozwoju Poznania.
HO