Next Fest startuje 24 kwietnia

Wiosna już się zazieleniła, a wraz z nią do Poznania wraca Next Fest Music Showcase & Conference 2025. Od 24 do 26 kwietnia miasto znów stanie się muzyczną stolicą Polski. Ponad 120 artystów i artystek, koncerty na każdym rogu, 13 festiwalowych lokalizacji, muzyczna bimba czy konferencja, która nie boi się pytań o przyszłość muzyki i zdrowia psychicznego. 

Powiewająca zielona flaga Next Fest przed CK Zamek - grafika artykułu
24 kwietnia ruszy Next Fest Music Showcase & Conference

- Cieszę się, że już po raz trzeci odbędzie się w naszym mieście festiwal Next Fest. To wyjątkowa okazja, by poznać Poznań w jego muzycznym wydaniu. Dodatkowo ciekawe jest to, że impreza nie skupia się na jednym miejscu, tylko jej sceny usytuowane są w różnych częściach centrum, ale w odległości kilkuminutowego spaceru. Dzięki temu festiwalowicze nie tylko mogą słuchać ciekawej muzyki, ale także pozwiedzać - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chociaż będzie można usłyszeć znanych muzyków, to jednak Next Fest kojarzy się z promocją artystów, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na scenie. My również jako Miasto w tym uczestniczymy. Właśnie ukazała się trzecia płyta z laureatami konkursu "My Name Is Poznań". Projekt powstał w pandemii, aby wesprzeć pozbawionych możliwości debiutu, najmłodszych reprezentantów poznańskiej sceny muzycznej. Co roku go kontynuujemy, a reprezentanci z czwartej edycji pojawią się na jednej ze scen Next Fest. 

Łącznie tych scen będzie w tym roku 13. Odległości między nimi nie przekraczają 10-20 minut spacerem. We wszystkich tych lokalizacjach zabrzmi doskonała muzyka: głośna i cicha, zaczepna i melancholijna, przebojowa i hipnotyzująca. W programie jest wszystko: od popu po punk, od elektroniki po folk, od jazzu po hip-hop. Zaplanowano 120 koncertów, 16 paneli i 2 warsztaty w ramach konferencji, którą tworzyć będzie 75 panelistów i panelistek. To także ponad 15 wydarzeń towarzyszących organizowanych wspólnie z lokalnymi inicjatywami i organizacjami. Na wszystkich czekać będą gorące afterparties, imprezy w tramwaju, silent disco, koncert audiowizualny z mappingiem, dodatkowe koncerty nad Wartą czy spotkania networkingowe.

Gwar rozmów publiczności, branży, mediów, artystek i artystów wypełni Centrum Festiwalowe w poznańskim CK Zamek. To będzie serce festiwalu i tam pełno będzie spotkań na korytarzach, jak i w ramach konferencyjnych paneli i warsztatów. Poza CK Zamek koncerty odbywać się będą w: Dublinerze, Lokum, w_sercu, muchos, Pod Minogą, Schronie, Tamie, Scenie Na Piętrze, Barocku oraz na Starym Rynku i placu Wolności. 

Artyści zasłużeni i na uwagę zasługujący

Spośród 120 nextowych artystów i artystek niektórzy na swoje koncerty, tak jak lokalni bohaterowie, Muchy, podjadą tramwajem, inni, jak mieszkająca i tworząca w Los Angeles Emily Barlow, przylecą samolotem. Jak zawsze Next będzie wielką układanką talentów, wyobraźni, wrażliwości. Wystąpią artyści, którzy od dawna okupują listy przebojów, ci, którzy są w połowie drogi między debiutem a estradą oraz dopiero zaczynający swoją przygodę ze sceną muzyczną.

Next Fest będzie bogaty w skrajnie odmienne dźwięki. Tak szerokie spektrum talentów gwarantuje bogactwo muzycznych wrażeń. By nad nimi zapanować, już na starcie dobrze ściągnąć na telefon nextową apkę (dostępna na Android i iOS) i samemu zacząć układać własne festiwalowe puzzle.

A będzie z czego wybierać i zdarzą się zapewne sytuacje, że trzeba będzie wybrać, czy iść na Turnaua czy na Muchy, Grubsona czy Roguckiego. 

W Poznaniu wystąpią Natalia Kukulska, Sarsa czy Mela Koteluk (która przed chwilą wydała świetną płytę). Zaprezentują się też mistrzowie muzyki popularnej o bardziej poetyckim odcieniu, czyli Grzegorz Turnau czy Marek Dyjak. Na swój przełom (czy będzie nim Next Fest?) czekają Alicja Szemplińska, Julia Mreńca i Julia Rocka, które wnoszą nową wrażliwość, a Kathia to w tej chwili jedna z najciekawszych i oryginalnych artystek pogranicza popu i alternatywy. 

Szukający gitarowych uniesień powinni wybrać się na koncerty takich artystów, jak Muchy (świętujące na Next Fest swoje 20-lecie), siejące zawieruchę Szklane Oczy, szorstko-punkowe Potwory i Ludzie czy Metro. Z kolei WaluśKraksaKryzys umie opowiadać o zakamarkach duszy, tych jasnych i mrocznych, w chwytliwy i ujmujący szczerością sposób.

Jeśli ktoś tęskni za elektroniką, to powinien posłuchać Ikarvsa, który porwie do tańca kipiącymi od euforii kompozycjami, a Basach zabierze słuchaczy w swój pełen emocji świat wyczarowany nowoczesnymi brzmieniami. Do tańca, ale tego napędzanego wysokooktanowym funkiem, energicznym soulem, zaprosi też Bibobit.

Next Fest przyzwyczaił już swoich bywalców do tego, że w ramach showcase'u udostępnia poznańskie sceny wydawcom, organizatorom festiwali, menedżerom. W tym roku swoje showcase'y przedstawi aż 8 wytwórni muzycznych, zarówno tych dużych, w tym np. Warner Music Poland czy Sony Music Poland, jak i niezależni wydawcy, np. Antena Krzyku czy Peleton Records. Będzie też scena Spotify z projektem Fresh Finds.

W tym roku festiwal jeszcze mocniej "wychodzi w miasto". Plac Wolności i Stary Rynek zamienią się w otwarte muzyczne strefy, dostępne dla wszystkich - bez opasek, biletów i ograniczeń. Na placu Wolności przez 3 dni działać będzie otwarta strefa Next Fest, gdzie zagrają młodzi twórcy z Estrada Stage, zaparkują food trucki, a wieczorami rozkręci się silent disco. Z kolei na Starym Rynku (Pasaż Kultury na ul. J. P. Quadro) po raz pierwszy pojawi się Jarocin Festiwal Stage - prawdziwa gratka dla fanów gitarowego grania i przedsmak legendarnego festiwalu w Jarocinie. Nie zabraknie także przedstawicieli wspomnianego już lokalnego projektu My Name Is Poznań - pod tym szyldem będzie można usłyszeć nowe twarze poznańskiej sceny, a o samym programie porozmawiać podczas panelu "My Name Is Poznań - the next generation, czyli jak skutecznie ułatwić start debiutantom".

Choć w przeważającej mierze line up Next Fest oparty został na polskich twórcach, to jest też otwarty na gości z innych krajów. W ramach zagranicznego showcase'u wystąpi aż 17 artystek i artystów. 

Publiczność zdecyduje

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda - Next Fest Award. To publiczność wybierze artystę, który najbardziej poruszył, zaskoczył albo po prostu zagrał najlepszy koncert festiwalu. Głosowanie odbędzie się wyłącznie w aplikacji Next Fest - od czwartku 24.04 (od 12:00) do niedzieli 27.04 (do 22:00). Wszyscy uczestnicy mają do dyspozycji trzy głosy - każdy na innego artystę - i mogą je dowolnie zmieniać aż do końca głosowania. Zwycięski zespół nie tylko otrzyma pamiątkową statuetkę, ale także możliwość występu na scenie BitterSweet Festival 2025, który odbędzie się w połowie sierpnia na poznańskiej Cytadeli. 

Konferencja: słuchać, oglądać, ale też pytać i dyskutować

Next Fest to nie tylko przegląd muzyczny, ale również konferencja. Zakres tematyczny tegorocznego programu jest równie szeroki, co zakres stylistyczny showcase'owych koncertów. Przez 3 dni w Centrum Kultury Zamek odbędzie się 16 paneli dyskusyjnych i 2 warsztaty, w których weźmie udział ponad 75 panelistów i panelistek. Rozmowy dotyczyć będą mediów społecznościowych ("Czy TikTok napędza polski hip-hop?", "Kto nam dziś podsuwa dźwięki? Algorytmy vs. dziennikarze", "Polska piosenka. Jak radzi sobie dziś w radiu, streamingu i innych przestrzeniach?"), zdrowia ("Czy można na trzeźwo?", "Niech nas usłyszą. O niedosłuchu w branży muzycznej") czy tego, jak dziewczyny i kobiety kształtują polską muzykę ("Girlsband 2.0. Siostrzeństwo czy wyzwanie?", "Nie, to nie jest kolejny panel o kobietach w branży").

Na showcasie nie może rzecz jasna zabraknąć panelu o samych showcase'ach i festiwalach. W spotkaniach zatytułowanych "Na co komu showcase?" oraz "Zmieniamy się, czy festiwale też muszą?" przedstawiciele europejskich imprez (m.in. Sziget czy Tallinn Music Week), opowiedzą o swoich doświadczeniach. A wstępem do części konferencyjnej będzie panel otwarcia "Młodzi zdolni. Mocne debiuty", w którym artyści, którzy przebili się na scenę muzyki popularnej - Wiktor Dyduła, Dawid Tyszkowski i Wiktor Waligóra, opowiedzą o początkach swojej kariery. W rolę ekspertów wcieli się znacznie więcej artystów i artystek - w różnych panelach wezmą udział także Ralph Kaminski, Margaret, Zalia, Sara James czy WaluśKrakzaKryzys.

W programie konferencji znalazły się też 2 praktyczne warsztaty. Duet reżyserski Andiamo, specjaliści od teledysków (twórcy klipów dla Pro8l3mu, Brodki czy Kayah), poprowadzą warsztat "Ucieczka od dosłowności. Muzyka w filmie według Andiamo", gdzie pokażą, jak muzyka prowadzi obraz, buduje napięcie i przenosi emocje. Z kolei "Spotify Masterclass dla niezależnych artystów" to must-have dla wszystkich, którzy chcą poznać Spotify od podszewki i skutecznie budować swoją obecność na platformie. Uwaga! Liczba miejsc na warsztatach jest limitowana, zapisy wkrótce na www.nextfest.pl.

Wydarzenia towarzyszące: festiwalowy vibe na całego

Na Next Fest dzieje się znacznie więcej niż koncerty i panele. W programie znalazło się ponad 15 wydarzeń towarzyszących, które dodają festiwalowi charakteru, koloru i... odrobiny szaleństwa. Będzie można wsiąść do tramwaju nasączonego beatem - BitterSweet Ride zamieni miasto w poruszającą się imprezę. W planach jest również taneczna noc z silent disco pod szyldem Radia Nowy Świat i Eventim.pl, a także spektakularny mapping na Teatrze Polskim, który połączy muzykę Michała Kmieciaka i Nimm2 z wizualną magią studentów UAP. Nie zabraknie też przestrzeni na budowanie relacji - podczas networkingu Next Fest x Tak Brzmi Miasto czy spotkań branżowych, jak Kayax Speed Dating, gdzie można porozmawiać z ludźmi stojącymi za sukcesami Nosowskiej czy Brodki. To tylko przedsmak tego, co czeka uczestników festiwalu.

Pełny program, harmonogram koncertów, informacje o panelach, wydarzeniach towarzyszących i warsztatach - wszystko można znaleźć na stronie www.nextfest.pl.  

Organizatorem festiwalu jest Good Taste Production i Fundacja This Way. Współorganizatorem jest: Teatr Muzyczny w Poznaniu. Partnerem głównym jest Miasto Poznań, a strategicznymi: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Estrada Poznańska i Eventim Polska.