Dożynki Miejskie i Święto Chleba

Barwny korowód, pokazy tańca ludowego, spektakle, animacje dla dzieci czy koncert Kasi Wilk - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas Dożynek Miejskich i Święta Chleba. Chętni będą również mogli odwiedzić Wioskę Ginących Zawodów oraz stoiska z produktami regionalnymi. Impreza odbędzie się w sobotę, 7 września w parku Wilsona. 

Zdjęcie przedstawia wiceprezydenta Solarskiego przy mirofonie. Za jego plecami znajduje się wystawa ze zdjęciami z dożynek. - grafika artykułu
Konferencja prasowa na temat tegorocznych Dożynek Miejskich i Święta Chleba

- Dożynki Miejskie to wydarzenie wieńczące trud pracy poznańskich rolników podczas żniw. Organizacja tego święta wiąże się z historią naszego miasta. W wyniku zmian administracyjnych do Poznania włączone zostały okoliczne wsie, a stolica Wielkopolski stała się domem dla ich mieszkańców. Do dziś na terenach będących dawnymi wsiami: Spławie, Szczepankowo, Garaszewo, Pokrzywno, Krzesiny, Starołęka, Minikowo, Głuszyna, Fabianowo i Kotowo, Morasko i Radojewo, znajduje się najwięcej gospodarstw - przypomina Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Według danych z 2023 r. w Poznaniu użytki rolne stanowią 7637 ha powierzchni miasta, z czego 81% stanowią grunty orne (6185 ha), 9% łąki (713 ha), 5% pastwiska (369 ha), a niemal 3% sady (191 ha), na których najczęściej uprawiane są zboża, rzepak, ziemniaki i warzywa gruntowe oraz uprawy kwiatów.

Tak jak w roku ubiegłym Dożynki Miejskie będą połączone ze Świętem Chleba, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Wydarzenie to ma uświadomić, że chlebowi należy się szacunek, bo jest głównym i podstawowym pożywieniem, a także przybliżyć ludziom trudy pracy piekarza.

Atrakcje w parku Wilsona

Tegoroczne 30. Dożynki Miejskie i Święto Chleba odbędą się 7 września. Impreza rozpocznie się o godz. 13:00. Wtedy to barwny korowód dożynkowy wyruszy spod kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej i przejdzie do parku Wilsona. O godz. 14:00 Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie przeprowadzi obrzęd dożynkowy. Następnie prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP podziękuje piekarzom i cukiernikom za ich całoroczną pracę.

- Wydarzenie urozmaicą występy artystyczne zespołów Czysta Energia, Drogi krajowe oraz kabaretu Czesuaf. Na zakończenie imprezy na scenie wystąpi Kasia Wilk - wylicza Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

To nie koniec atrakcji. Od godz. 11:00 działać będzie strefa z animacjami dla dzieci - najmłodsi będą mogli zobaczyć m.in. spektakl Teatru Mozaika "Poznaj Poznań". Chętni będą mogli zwiedzić schron w parku Wilsona (godz. 11:00, 12:00:, 13:00) oraz Palmiarnię Poznańską (godz. 15:00), pod przewodnictwem Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz. Będzie można także sprawdzić swoją wiedzę w konkursach wiedzy o piekarstwie i gwarze poznańskiej oraz smakach powiatu poznańskiego. Na amatorów białej kiełbasy czeka pokaz jej wyrobu oraz degustacja. 

- Wioska Ginących Zawodów uchyli rąbka tajemnic dawnego rzemiosła. Na terenie parku znajdą się również stoiska z produktami regionalnymi i gastronomią, gdzie prezentować będą się lokalne firmy. Na uczestników wydarzenia czekać będą także szneki z glancem - zdradza Gerard Hajgelman.

Na placu Kolegiackim stanęła wystawa dożynkowa. Zaprezentowano na niej 30 lat wspólnego przeżywania święta plonów (pierwsze dożynki w Poznaniu odbyły się w 1994 r. na terenie dawnej wsi Spławie przy ulicy Gospodarskiej). Ekspozycję będzie można oglądać do 20 września. 

AJ

Załączniki