85. rocznica Zbrodni Katyńskiej

W piątek, 11 kwietnia przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru oddano hołd Polakom pomordowanym oraz wywiezionym na wschód podczas masowej zsyłki na Sybir. Kwiaty pod monumentem złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i organizacji kombatanckich. Mieszkańców Poznania reprezentowali przewodniczący rady miasta - Grzegorz Ganowicz oraz sekretarz miasta - Stanisław Tamm.

Na zdjęciu delegacja składająca kwiaty pod pomnikiem, w tle asysta wojska i innych mundurowych - grafika artykułu
Uroczystość odbyła się w Ogrodzie Zamkowym, gdzie znajduje się pomnik katyński/ fot. UMWW

11 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu spotkały się rodziny pomordowanych oraz reprezentanci władz samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych. 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir była okazją, aby kolejny raz uczcić pamięć wszystkich ofiar tej zbrodni wojennej.

- 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej to moment, aby tak jak co roku oddać hołd wszystkim ofiarom bezdusznego, zbrodniczego reżimu stalinowskiego, ale i poddać refleksji kondycję świata z tej długiej perspektywy. Nietrudno zauważyć, że nienawiść i żądza zemsty jest stale obecna w relacjach międzynarodowych. Taka właśnie nienawiść doprowadziła w 1940 roku do bestialskich mordów na polskich oficerach, policjantach, lekarzach, nauczycielach, ale również do zsyłki całych rodzin na nieludzką ziemię, na Sybir - mówił podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. - Jako naród mający tak tragiczne doświadczenia, musimy dziś stawić czoła zagrożeniom, które mogą, wykorzystując narastanie nienawiści, doprowadzić w konsekwencji do niewyobrażalnych zbrodni. Zbrodni takich jak ta katyńska, o której dziś - i co roku w tym miejscu - przypominamy. To nasz obowiązek - obowiązek pamięci i przekazywania prawdy o tamtych wydarzeniach. To także nasza odpowiedzialność za wychowanie świadomego społeczeństwa, na którym zbudowane będzie silne państwo i silna Europa!  

Uroczystość odbyła się w Ogrodzie Zamkowym, gdzie znajduje się pomnik katyński. Monument upamiętnia polskich obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD oraz setki tysięcy Polaków zesłanych na Sybir i stepy Kazachstanu, gdzie znaczna część z nich poniosła śmierć.

Aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, odczytano modlitwę i Apel Pamięci. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Przed pomnikiem obecna była młodzież z organizacji, szkół i stowarzyszeń oraz harcerki i harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas obchodów uczestnikom towarzyszyły poczty sztandarowe oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

Przed oficjalnymi uroczystościami przy pomniku w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu odbyła się msza w intencji ofiar Golgoty Wschodu i ich rodzin.

85 lat temu funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w Polsce 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 roku Niemcy poinformowali opinię publiczną o odkryciu zbiorowych grobów w lesie pod Katyniem.

AJ